Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Isı Yalıtımı, Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Konutlardaki enerjinin etkin kullanılmasının ısı yalıtımı ile mümkün olacağı bildirildi. Duvarlarda, pencerelerde, çatı, tavan ve döşemelerde uygulana

NTV-MSNBC
2


onutlardaki enerjinin etkin kullanılmasının ısı yalıtımı ile mümkün olacağı bildirildi. Duvarlarda, pencerelerde, çatı, tavan ve döşemelerde uygulanabilen ısı yalıtımı, ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan yakıt miktarı ve hava kirliliğinin azalmasını sağlıyor.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Derecik, konutlarda kullanılan enerjinin büyük bir bölümünün ısıtma ya da soğutma amaçlı olarak kullanıldığını belirtti. Yalıtım sistemlerinin gerçek amacının yapıyı dış etkenlerden koruyarak kullanım amacına uygun sağlık ve konfor şartlarını sağlamak olduğunu ifade eden Derecik, şöyle konuştu:

“Ülkemizdeki enerji tüketimi her geçen gün artıyor. Bu açıdan enerjinin etkin kullanımı büyük bir önem taşıyor. Enerji tasarrufu sağlanması, hava kirliliğinin önlenmesi, yapıların daha sağlam olması ve dış etkenlerden korunması için ısı yalıtımı gerekli bir uygulama.”

Derecik, ısı yalıtımının duvarlarda, pencerelerde, çatı, tavan ve döşemelerde uygulanabileceğini ifade etti. Isı yalıtımıyla ısıtma ve soğutma amaçlı olarak kullanılan yakıt miktarının ve hava kirliliğinin azalacağını belirten Derecik, şöyle devam etti:

“Enerji verimliliği için binadaki ısıtma, soğutma veya sıcak su tesisatlarında da ısı yalıtımı yapılmalı. Tesisatlardaki ısı yalıtımı sıcak hatlarda ısı kaybını soğuk hatlarda da ısı kazancını önlemek için alınması gereken tedbirlerden. Isı kaybıyla enerji kayıpları ve boruların korozyona uğraması da önlenir.”

Derecik, kış aylarının yaklaştığı günümüzde vatandaşların ısı yalıtımıyla gereksiz harcamaların önüne geçeceğini ve enerji tasarrufa sağlayacağını kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/isi-yalitimi-enerji-tasarrufu-sagliyor_20837.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • çok teşekkür ederim YANITLA
  • çok güzel yardımcı oldunuz sağolun YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!