Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İsias Oteli Davasında 4 Kişi Hakkında Soruşturma İzni Verildi

Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, İsias Otel dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi'ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verdi.

yapi.com.tr
İsias Oteli Davasında 4 Kişi Hakkında Soruşturma İzni Verildi (Fotoğraf: AA)

6 Şubat depremlerinde KKTC'li sporcuların da aralarında bulunduğu 72 kişiye mezar olan Adıyaman'daki Grand İsias Otel davasında yeni bir gelişme yaşandı. Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, İsias Otel dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi'ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verdi.

ANKA’da yer alan habere göre; İl İdare Kurulu gerekçeli kararında, İsias Oteli binasının yapısal kusurlarının ve donatı eksikliklerinin binanın yıkımına sebebiyet vermiş olabileceğini belirterek, denetim görevinin yerine getirilmediğine; proje bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uyuşmadığına; otele ilişkin yapı ruhsatı verilirken binanın statik projelerinin değişen kullanım durumu da dikkate alınarak ilgili tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik koşullarına göre tekrar değerlendirilmesi gerekirken bunun yapılmadığına; mevzuata uyulmadan yapı ruhsatı verildiğine yer verdi.

Bu bağlamda yapı ruhsatında imzaları bulunan ve sorumlulukları tespit edilen Adıyaman Belediyesi’nin ilgili dönemlerdeki, ruhsat büro teknisyeni, ruhsat büro şefi, imar müdürü ve belediye başkan yardımcılarından hayatta olan 4 kişi aleyhine soruşturma izni verildi.

İsias otel enkazında 13 yaşındaki oğlu Aras'ı kaybeden Murat Aktuğralı, “Uzun zamandır beklediğimiz bir karardı. Bu kararı olumlu karşılıyoruz. İsias Otel'in yaratılması ve işletilmesiyle ilgili herkesin bu dava sürecinin içinde olmasını temenni ediyorduk. Bu anlamda olumlu bir aşama. Bu sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

14 yaşındaki kızı Selin'i kaybeden Ruşen Yücesoylu Karakaya ise tüm sorumlular en ağır cezayı alana kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Sevdiklerimizi bizden alan herkesin peşindeyiz. Usulsüzce iş yapmanın cezasını çekecekler, başka çocukları öldüremeyecekler. Aileler olarak davamızın peşindeyiz. Ne gerekirse yapacağız. Şampiyon Meleklerimize verdiğimiz sözü tutacağız.” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı avukat Hasan Esendağlı da şöyle konuştu: “İsias Otel davasında hali hazırda yargılanan otel sahipleri ve fenni mesullerin yanı sıra, denetim görevini yerine getirmeyen; ruhsat koşulları oluşmamasına rağmen otel ruhsatı veren belediye yetkililerinin yargılanmasının önünün açılması, bizleri ve ailelerimizi memnun etmiştir. Bu kişilerle ilgili soruşturma ve yargı sürecini de sıkı bir şekilde takip edeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/isias-oteli-davasinda-4-kisi-hakkinda-sorusturma-izni-verildi_204963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!