Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşin Sırrı Satış Sonrası Hizmette

“Berber bile dükkân açarken sertifika gerekiyor, biz de devletten konut işinde bir disiplin bekliyoruz” diyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’a göre, ‘30-40 bin metrekare inşaat yapacağım’ diyenden 10 bin metrekarelik deneyim aranmalı ya da deneyim ortaklığına teşvik edilmeli.

Cumhuriyet Gazetesi“Berber bile dükkân açarken sertifika gerekiyor, biz de devletten konut işinde bir disiplin bekliyoruz” diyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’a göre, ‘30-40 bin metrekare inşaat yapacağım’ diyenden 10 bin metrekarelik deneyim aranmalı ya da deneyim ortaklığına teşvik edilmeli. Gayrimenkulün uzun vadeli yatırım olduğunu ve ülkenin kaynaklarının da harcandığını belirten Durbakayım, “İnsanlar bir daha bir araya getirmekte zorlanacakları parayı konuta yatırırlar. Dolayısıyla konut işine merak sarıp da deneyimi olmayanlar 2-3 yıl sonra ‘kapattım, gidiyorum’ diyememeli. Bunun için önlem alınmalı” dedi.

İnşaat mühendisliğinden mezun olunca “iş bulamadığı için” kendi işini kurup 1980’lere kadar taşeron işler yaparak inşaat sektöründe yol alan Nazmi Durbakayım, bugün, kurucusu olduğu yıllık yaklaşık 250 milyon liralık iş hacmine sahip Teknik Yapı ile yılda 1500-2 bin konuta imza atıyor. Taahhüt işlerinde ve ağırlıklı olarak sanayi binalarında onlarca yıllık deneyimi olan Durbakayım, bugün hemen her sektörden sanayicinin girdiği toplu konut işinin aslında sektörün en karmaşık, ince alanı olduğunu belirtiyor.

Durbakayım’a göre, konut inşaatına giren şirketlerin “2-3 yıl içinde dükkânı kapattım, ben bu işten çıkıyorum” diyememesi için önlem alınması gerekiyor. “Bu işe uzun vadeli bakılmalı” diyen Durbakayım, nasıl ki bir aracın satış sonrasında servisi olmadan değer kazanması ya da kullanımı mümkün değilse konutta da firmanın arkasında olmaması durumunda projenin prim yapmayacağını düşünüyor.

Durbakayım, sektördeki deneyim ve gözlemlerini şöyle anlatıyor: “Konut işine 2005’te, bireysel kredilerin işlevsel hale gelmesi, TOKİ’nin gelir paylaşımı modeline başlaması ve Türk insanının parasının yönünü yeniden gayrimenkule çevirmesiyle odaklandık. 2005’ten bu yana 7 bin konut ürettik ve yılda ürettiğimiz ortalama 1500’ü sattık. Tabii artık konutta da tıpkı otomobilde olduğu gibi satış sonrası hizmet önemli. Çünkü asıl patron nihai tüketici. Bunu herkes biliyor. Dolayısıyla oradan olumlu not almanız için projenizin prim yapması da gerekir. Bir projenin prim yapmasının yolu, şirketin onun arkasında durmasından geçer. Doğru yerde doğru işi yapar, hedef kitlenizi iyi etüt eder, bölgenin ihtiyacına uygun proje yaparsanız ve satış sonrasında da burada yaşamın kalitesini arttırıp maliyeti en aza çekerseniz prim yapar... Şimdi herkes konut işine giriyor. Bunu anlamıyorum, konut çok ince iş. Ben çok sayıda fabrika binası yaptım, ama hiç ‘sanayici olayım’ diye düşünmedim. Zaten bu alana girenlerin 2-3 yılda ‘şirketi kapattım’ demesinin önüne geçecek önlem alınmalı.”

Mesleğini sürdürüyor

35 yılda yaptıkları işlerde 35 şikâyet olmamasıyla övündüklerini belirten Nazmi Durbakayım, 2011 için yatırım planlarının hazır olduğunu ve birkaç bölgede arsa aldıklarını ifade etti. Yılda 1500-2 bin konuttan daha çok üretebileceklerini kaydeden Durbakayım, “Ancak her aşamasında ve her yönüyle kontrol edemediğimiz şekilde büyütmek istemiyoruz” diyor. Durbakayım, hâlâ inşaat mühendisliğini sürdürdüğünü, bilgilerini güncel tutmak için alanıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtiyor.

Kullanım maliyetini azaltmak için önlemler alıyor

Nazmi Durbakayım, gayrimenkulde sahip olmanın maliyeti kadar kullanım maliyetinin de önemine dikkat çekerken bunun için önlem aldıklarını belirtti. Durbakayım bu konuda şunları aktardı:

* Kullanım maliyetlerini asgariye indirmek için iki yöntem uyguluyoruz. İlki su, ısı, ses tasarrufu sağlayan malzemeler kullanıyoruz. (Betofiber, şebeke suyunun mutfak malzemelerine uyumunu sağlayan donanım vs.) Diğer taraftan gerçekleştirdiğimiz sitelerde taahhüt ettiğimiz yaşantı için gerekli hizmetlerin kaliteli ve ekonomik olması için kendi firmamız hizmet ediyor. Bunun için Aktif Yaşam ve Teknik Güvenlik şirketlerini kurduk.

* Bu iki şirketimizin amacı kâr etmek değil. Teknik Yapı markasının müşterilerine verdiği güvenin devamını sağlamak ve müşteri memnuniyetini satış sonrasında da sürdürmek. Bu iki şirket Teknik Yapı’nın sinerjisinden faydalanarak görevini oldukça düşük maliyetle ve kaliteli olarak yapıyor. Nitekim bu iki şirketin hizmet verdiği Uplife Park ve Dilman Towers projelerimizdeki aidat tutarları emsallerinin yüzde 25-30 daha aşağısında... Ayrıca hemen her projemizde insanların kendilerine vakit ayırabilmesine olanak sağlayacak hizmetleri veriyoruz.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/isin-sirri-satis-sonrasi-hizmette_84289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!