Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İskelesinin Satılması Kamusal Alana Saldırı"

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Şehircilik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. İclal Dinçer, Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’nin Shangri-La Oteli’ne satılmasını “kamusal alana saldırı” sözleriyle değerlendirirken, otelin halkla ilişkiler departmanı konu hakkında bilgileri olmadığını söyledi.

yapi.com.tr
"İskelesinin Satılması Kamusal Alana Saldırı"

Beşiktaş’ta Kadıköy vapur seferlerinin yapıldığı Hayrettin İskelesi’nin Başbakanlık Ofisi’nin yanında yapılan Shangri- La Oteli’ne satıldığına dair haberlerle ilgili otelin halkla ilişkiler departmanından bir yetkili, konuyu medyadan takip ettiklerini belirterek, söz konusu alanın araç trafiğine tamamen kapatıldığını, bu nedenle misafirlerinin araçlarla otele gelmesinde sıkıntı olduğunu, ancak iskele konusunda herhangi bir bilgileri olmadığını söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Şehircilik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. İclal Dinçer ise söz konusu uygulamanın kamuya açık olması gereken kıyıların özelleştirilmesine örnek olduğunu belirterek, durumu “Kamusal alana saldırı” sözleriyle değerlendirdi.

Prof. Dinçer: Kente dair hatıralarımızı kaybediyoruz

bianet’e konuşan Prof. Dr. Dinçer, mevcut şehircilik anlayışında belleklerimize yönelik saldırı olduğunu belirtirken insanların kente ilişkin hatıralarını giderek daha fazla kaybettiğini söyledi.

“Eskiden gittikleri yerlere gidemiyorlar, eskiden yaşadıkları kente dair sembolleri bulamıyorlar. Ayrıca sıradan vatandaşın kullanabileceği alanlar giderek daralıyor.”

Dinçer, Hayrettin İskelesi’nin otel yönetimine verilmesi durumunda İstanbulluların ulaşım açısından alışılmış ve verimli şekilde kullanılan bir güzergahı kaybedeceğini belirtiyor ve ekliyor:

“Belki ilerde yeni bir iskele yapacağız derler. Ama anlayış yanlış, felsefe yanlış. Üst gelir grubunun kenti daha kolay kullanabilmesi için özelleştirmeye öncelik veriliyor. Aynı şey Beyoğlu için de geçerli.

“Ayrıca eskiden sahilde iskele yanında çay bahçeleri vardı ve insanlar, orada oturup sosyalleşirlerdi. Başbakanlık Ofisi’nin oraya taşınması ile birlikte Beşiktaş’ın sosyal hayatı olumsuz etkilendi.

“Şehir planlamada insanların her yere eşit olarak ulaşması ve eşit olarak paylaşabilmesi ilkesi vardır. Bu ilke her yerde, her örnekte son beş yıl içinde ortadan kaldırılıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskelesinin-satilmasi-kamusal-alana-saldiri_109189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!