Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ 4 İhalesini İptal Etti, KİK İncelemesi Yarım Kaldı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, 4 ihalesini bir kalemde iptal edince; Kamu İhale Kurumu'nun denetimi de kadük kaldı. İSKİ'nin geçen yıl Kâğıthane, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Eyüp'te açtığı 4 ihalede de sadece İSKİ müteahhitlerinin katılımını sağlayacak maddelerin bulunduğu iddiasıyla Kamu İhale Kurumu'na itirazlar iletildi.

Referans Gazetesi
İSKİ 4 İhalesini İptal Etti, KİK İncelemesi Yarım Kaldı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, 4 ihalesini bir kalemde iptal edince; Kamu İhale Kurumu'nun denetimi de kadük kaldı. İSKİ'nin geçen yıl Kâğıthane, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Eyüp'te açtığı 4 ihalede de sadece İSKİ müteahhitlerinin katılımını sağlayacak maddelerin bulunduğu iddiasıyla Kamu İhale Kurumu'na itirazlar iletildi. İhbarlar doğrultusunda Kamu İhale Kurumu da inceleme başlatma kararı aldı. Ancak İSKİ'nin ihaleleri 16 Ekim'de iptal ettiğini duyurmasının üzerine; Kamu İhale Kurumu konuyla ilgili dosyaları kapattı.

İSKİ'nin geçen yıl yaptığı 4 ihale de aynı gerekçeyle kurul gündemine taşındı. İdare tarafından geçen yıl Bayrampaşa, Kâğıthane, Gaziosmanpaşa ve Eyüp'te "bozuk, çökük, hasarlı ve hizmet dışı kalmış mevcut atıksu ve içmesuyu hatlarında kısmi yenileme ve rehabilitasyon işi" ihalelerine çıkıldı. Ancak 4 ihaleyle ilgili olarak da kurula çeşitli itirazlar iletildi. Bayrampaşa, Kâğıthane ve Eyüp ihaleleriyle ilgili olarak, "ihalelerin her birinin İSKİ'nin müteahhitlerinin katılabileceği şekilde kurgulandığı" ve "iş deneyim belgesi olmayan isteklilerin ihaleleri kazandığı" iddiasında bulunuldu. Gaziosmanpaşa ihalesiyle ilgili olarak ise "Türkiye'de yalnızca İSKİ'ye iş yapan firmaların bir kısmında olan iş deneyim belgelerinin istendiği, rekabetin engellendiği, ihalelerde tekelleşme yapıldığı, 12 isteklinin katıldığı ihaleye 4 isteklinin ortalamayı yükseltmek için keşif bedelinin yüzde 120 fazlasını verdiği" iddiaları Kamu İhale Kurumu'na iletildi.
    
İncelemeye iptal engeli

Kamu İhale Kurumu, iddiaları 27 Ekim itibariyle incelemeye aldı ancak dosyayla ilgili süreç tamamlanamadı. İSKİ 16 Ekim 2008 tarihi itibariyle yönetim kurulu kararıyla ihaleleri iptal ettiğini Kamu İhale Kurumu'na bildirdi. İhalelerin iptal edilmesi üzerine, Kamu İhale Kurumu da dosyayı kapatma kararı aldı. Böylece 4 ihaleyle ilgili olarak Kamu İhale Kurumu'nun incelemesi de yarım kalmış oldu.
    
İSKİ, yine 5 firmanın kuruşu kuruşuna aynı teklifi vermesini açıklayamadı

İSKİ Genel Müdürlüğü, dün yaptığı yeni bir açıklamayla yine kendini savundu. Referans gazetesinde yayımlanan haberlerde kurumun en düşük teklif sınırını firmalara sızdırdığı şeklinde ilginç ithamlarda bulunulduğu ileri sürülen açıklamada, aşırı düşük teklif sınırının gizli olmadığı iddiası da yinelendi. Açıklamada, "Kamu İhale Kurumu'na göre gizli kalması gereken değer, kurumun belirlemiş olduğu yaklaşık maliyettir. Kurumumuz Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen bu gizliliğe titizlikle riayet etmektedir. Aşırı düşük teklif sınır değeri, ihaleye katılan firmaların vermiş oldukları tekliflerin ihale komisyonu tarafından değerlendirilip, hesaplanarak ortaya çıkarılan bir değerdir ve ihaleden önce bilinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Özetle, aşırı düşük teklif sınır değeri, firmaların vermiş olduğu teklifle oluşmaktadır. Dolayısıyla ihale komisyonunun dahi teklifler gelmeden aşırı düşük teklif değerini bilmesine imkân yokken, böyle bir bilginin İSKİ'den sızdırıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" görüşü savunuldu.

Firmaların teklifleri ve gizli kalması gereken yaklaşık maliyetin bir formül içinde kullanılarak hesaplanan "aşırı düşük teklif sınır değerini" 5 firmanın kuruşu kuruşuna tahmin edip, aynı değerde nasıl teklif verebildiği konusunda ise açıklamada bir bölüm yine yer almadı. KİK, böylesi bir durumun doğal hayatın akışına aykırı olduğunu belirterek ihalenin iptal edilmesi gerektiğini belirtip durumu İçişleri Bakanlığı'na bildirmişti.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-4-ihalesini-iptal-etti-kik-incelemesi-yarim-kaldi_66002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!