Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ Mevzuat Dinlemiyor

İstanbul'da 5 yaşındaki Dilara Dumrul'un açık bırakılan rögardan kanalizasyona düşerek hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen İSKİ ihaleleri, Kamu İhale Kurulu'ndan da (KİK) zayıf not aldı.

Milliyet Gazetesi
İSKİ Mevzuat Dinlemiyor

stanbul'da 5 yaşındaki Dilara Dumrul'un açık bırakılan rögardan kanalizasyona düşerek hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen İSKİ ihaleleri, Kamu İhale Kurulu'ndan da (KİK) zayıf not aldı. KİK uzmanları, 2007'nin ilk üç ayında şikâyet üzerine incelediği 7 İSKİ ihalesinin 5'ini mevzuata aykırı buldu. İncelemelerde, hizmet alımlarının yapım işi gibi gösterilerek ihaleye çıkıldığı, şirketlere verilen dosyalarda çelişkili bilgiler bulunduğu, doğal afet gibi acil hallerde kullanılacak birim fiyat usulünün mevzuata aykırı olarak uygulandığı belirlendi.

KİK'in 2007'nin ilk üç ayında şikâyet üzerine başlattığı incelemeler kapsamında kamu ihale mevzuatına uygun olup olmadığını değerlendirdiği İSKİ ihalelerinin 7'sinden 5'inin usulsüz sonuçlandırıldığı anlaşıldı. KİK, 2006'da ise incelediği 25 İSKİ ihalesinden 18'ini mevzuata aykırı buldu. KİK'in bu yıl incelediği İSKİ ihaleleri ve bazı saptamaları şöyle:

Fiyat usulü yanlış

- Kâğıthane Laboratuvar Binası İkmal İnşaatı İhalesi: Kamu ihale mevzuatına göre, yapım işlerinde uygulama projesi yapılmadan ihale gerçekleştirilemiyor. Yapım işlerinde anahtar teslim götürü bedele teklifi alınarak ihaleye çıkılabiliyor. Ancak, doğal afet nedeniyle uygulama projesi yapılması için gerekli süre bulunmaması halinde birim fiyat usulüyle ihaleye çıkılabiliyor. Söz konusu İSKİ ihalesinde her bir kalem iş için birim fiyat teklifi alınması ihale mevzuatına aykırıdır. Dosyanın mevzuata aykırılıklarında sorumluluğu olanlar hakkında gerekiyorsa inceleme ve soruşturma başlatılmak üzere ihaleyi yapan idareye gönderilmesine karar verilmiştir.

- Asya Yakası 3. Kısım Dere, Yağmursuyu, Atıksu, Bakım, Onarım ve Temizlik İşleri Yapım İhalesi: İhalenin konusu temizlik, bakım ve onarım işleridir. Söz konusu ihale kapsamındaki işin yüzde 67'si hizmet tanımı kapsamında olmasına karşın, idare yapım işi ihalesine çıkmıştır. Kanuna aykırı olarak gerçekleştirilen ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.

- Avrupa Müteferrik Atıksu ve Yağmursuyu Kolektör Temizliği ve Dere Islahı Kesit Düzenlemesi: İnşaat kalemlerinin toplam tutarı yaklaşık maliyetin yüzde 33'ünü bulmasına karşın mevzuata aykırı olarak hizmet ihalesi yerine yapım işi ihalesine çıkılmıştır. Düzeltici işlemle giderilemeyecek şekilde kanuna aykırı olan ihalenin iptali edilmesine karar verilmiştir.


İki ihale uygun
KİK'in, mevzuata uygun bulduğu ihaleler arasında küçük Dilara'nın ölümüne neden olan olayda sorumlu olarak gösterilen MVM şirketinin kazandığı Ambarlı Atıksu Tesisi ihalesi de yer aldı. Ancak şikâyetçi firmanın dilekçesini çekmesi nedeniyle KİK incelemeyi sonuçlandırmadı. KİK,Beylerbeyi-Küçüksu Atıksu Tüneli İkmal İnşaatı ihalesini de mevzuata uygun buldu.

Dosyalarda bilgiler çelişkili
Kamu İhale Kurulu, İSKİ'nin şirketlere verilen ihale dosyalarında çelişkili bilgiler olduğunu belirterek bazı örnekler verdi:

2006 yılı 2. Kısım Müteferrik Atıksu ve Yağmur Suyu Kanal İnşaatı:
İhaleye giren ve kazanamayan şikâyetçi firmaya verilen "birim fiyat tarifleri"nin yer aldığı CD'de iş kalemlerine ilişkin fiyat tarifinin çelişkili olduğu, istekliyi teklif oluşturmada tereddüde düşürdüğü belirlendi. İhalenin iptaline karar verilmiştir.

Asya Yakası 7. Kısım Atıksu Kanalı, Yağmursuyu Kanalı ve Dere Islahı:
KİK uzmanları, istekli şirkete verilen dosyada yer alan ıslah edilecek derelere ilişkin haritaların İSKİ tarafından KİK'e gönderilen haritalardan farklı olduğu ve işe ilişkin kesin projeler bulunmadığı için ihalenin iptali yönünde karar aldı. Ancak ihale, tarafları tek tek dinleyen kurul tarafından mevzuata uygun bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-mevzuat-dinlemiyor_52940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!