Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ Sayaçları Değiştiriyor

Ankara’da doğalgaz sayaçlarıyla ilgili tartışma sürerken İstanbul’da da "ön ödemeli (kontörlü) su sayaçları" gündeme geldi. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya başlanan ve İdare Mahkemesi’nce yürütmesi durdurulan uygulamaya Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi karşı çıkıyor.

NTVMSNBC
İSKİ Sayaçları Değiştiriyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri, "Sayaç değiştirmenin faturası 1 milyar 250 milyon dolar. İSKİ abonelerden para almıyor ama bedelini İstanbullu ödeyecek" diyor. Ankara’da doğalgaz sayaçlarıyla ilgili tartışma sürerken İstanbul’da da "ön ödemeli (kontörlü) su sayaçları" gündeme geldi. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya başlanan ve İdare Mahkemesi’nce yürütmesi durdurulan uygulamaya Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi karşı çıkıyor. Şube Sekreteri Erol Alkım Erdönmez NTVMSNBC’ye şunları söyledi:

"İSKİ 'su sayacı bedelini abonelerden almıyoruz' diyor. Gerçekten de sayaç bedeli ya da montaj bedeli alınmadı. Ama sayaçlar arasında çok ciddi bir fark var. Yeni sistem diyor ki 1 kontör, eşittir 4 YTL. 'Bir kontör kaç metreküp?' diye soruyoruz. '1 ile 10 metreküp arasında alırsan, 1 kontör 2 metreküp 11- 20 kontör arası alırsan, 1 kontör 1.33 metreküp 21 metreküpü geçerse, 1 kontör, eşittir 1 metreküp' diyorlar. Dolayısıyla bizim aldığımız kontör sayısı arttıkça ödediğimiz para artıyor ama aldığımız su miktarı azalıyor.

Belediyenin karar alması gerekiyordu. MMO olarak belediyeye sorduk. Bize 'Biz 2008-2012 yılları arasında böyle bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Şu anda teknik çalışmalar sürüyor' dediler. Fakat ön ödemeli sayaçtan bahsetmiyorlar ve 'C tipi sayaç' diyorlar. Muğlâk bir cevap verdiler. Bizde yeni sisteme geçildi.

İSKİ vatandaşların mülkü olan sayaçları abonelerden habersiz değiştiriyor. Sormadan sayacınızı değiştirip mülkiyet hakkına tecavüz ediyorlar. En büyük usulsüzlük yasaya aykırı olması.

Sayaç değişimi için teknolojik ve yasal bir gerekçe de yok. Buna karşın '1 milyar 250 milyon dolara mal olacak bir yatırımı nereden öngörüyorsunuz? Bu bedeli nereden karşılayacaksınız?' diye soruyoruz. Aslında su alırken bunun nereden karşılanacağını anlıyoruz.

İki gerekçeleri olabilir. Bir 'Su paralarını tahsil edemiyoruz kasamız boşalıyor hadi bu sisteme geçelim de paramızı baştan tahsil edelim' gibi bir yaklaşım olabilir ki böyle bir gerekçeleri var. İkincisi de birilerine bu paraların peşkeş çekilmesi olabilir. İhaleleri her yerde aynı firmanın aldığını görünce bu ihtimal kuvvetleniyor. Bizim öngördüğümüz bu sayaçlar için 1 milyar 250 milyon dolar ödenecek ama daha fazla da olabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-sayaclari-degistiriyor_65297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!