Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ TOKİ'nin Suyunu Kesti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan evlerden alan ailelerin, kötü işçilik ve ucuz malzeme sıkıntısına şimdi de su sorunu eklendi. İstanbul Halkalı Atakent’te tamamlanan binlerce konuta İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) tarafından verilen su kesildi. Yeni tamamlanan evlerinde bir aydır susuz kalan ve tankerlerle su sağlanan

Habertürk
İSKİ TOKİ'nin Suyunu Kesti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan evlerden alan ailelerin, kötü işçilik ve ucuz malzeme sıkıntısına şimdi de su sorunu eklendi. İstanbul Halkalı Atakent’te tamamlanan binlerce konuta İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) tarafından verilen su kesildi.  Yeni tamamlanan evlerinde bir  aydır susuz kalan ve tankerlerle su sağlanan bölgede vatandaşlar isyan noktasına gelirken su kesintisinin arkasında İSKİ ile TOKİ arasında yaşanan  kavgaların olduğu ortaya çıktı.

"Türkiye'de konut sahibi olmayan kimse kalmayacak" sloganıyla son 5 yıldır sosyal konutlara hız veren ve hedefini bin konut olarak açıklayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile İSKİ arasında iplerin koptuğu ortaya çıktı. İSKİ İstanbul'da yeni tamamlanan en az 4 bin konuta su bağlantısını kesti. TOKİ'ye de iletilen duruma gerekçe olarak ise "TOKİ konutlarının her türlü yetersizliği" gösterildi. TOKİ konutlarının fiziki ve sosyal yetersizliğine atıfta bulunulan açıklamalarda bir başka önemli ayrıntı daha dikkat çekti. İnşaatlar sırasında İSKİ suyu kullanan TOKİ bu kullanım ücertini bugüne kadar ödememiş. Yüzbinlerce dolarla ulaşan bu borç da iki kurumun arasını daha germiş. İSKİ yetkililerin verdiği bilgiye göre bu borç ödenmeden ve fiziki çalışmalar tamamlanmadan hak sahipleri ile İSKİ arasında sözleşme yapılmayacak ve konutlara su verilmeyecek.

Kavga Atakent'te patlak verdi

İki kurum arasında yaşanan bu gerilim ise Ocak ayında tamamlanan ve hak sahiplerine teslim edilen Atakent konutları ile ortaya çıktı. Konutlarına kavuşanlar İSKİ ile sözleşme yapmak için kurumun yolunu tuttu. Ancak İSKİ yetkilileri hak sahiplerini "bölge su vermeye müsait değil"cevabını vererek geri gönderdiler. Evlerine yerleşmeleri bir ayı geçmesine rağmen musluklardan bir türlu su akmadı. Aradan geçen sürede önceden depolanan sular bitti, tankerler ise bölgeye yetişememeye başladı. Bunun üzerine önce müteahhit sonra da TOKİ yetkilileri vatandaşlar tarafından topa tutuldu

Müteahhit: Biz elimizden geleni yaptık

Atakent'te başta Defne ve Lale Şehir olmak üzere bölgede binlerce evi yapan Müteahhit kendisine yapılan eleştirileri geri çevirdi. Telefonla ulaştığımız ancak isminin yazılmasını istemeyen firma sahibi şu bilgileri verdi: "Biz zor imkanlar ile elimizden geleni yaptık. Binalarda fiziki yetersizlik yok. İSKİ geçmişte TOKİ'nin kabaran borcunu istiyor. Şuan yönetimler gidip İSKİ ile bu borcu ödedikten sonra anlaşabilirler. Ancak buna yanaşmıyorlar. Şuan ben, insanlar susuz kalmasın diye tankerle su taşıyorum"

TOKİ: Kurumlar bazen uyumla çalışamıyor

Toplu Konut İdaresi Atakent Uygulama Müdürü Mecit Altıner ise yaşanan sıkıntıya ilişkin önemli açıklamalar yaptı. "Kurumlar bazen aynı ahenkle çalışamıyor" diyerek İSKİ ile yaşanan soruna işaret eden Altıner, "Bölgede bir su sıkıntısı yaşandığı doğru, ancak bu sorun kısa zamanda çözülecek. İSKİ'nin bu tavrını doğru bulmuyoruz. Kurumlar sağ ve sol el gibidir iki taraftan da aynı kaliteyi bekleyemezsin. Ancak iki tarafında kendine göre iyi yaptığı ve güçlü olduğu işler vardır. İSKİ de başarılı bir kurum TOKİ'de ancak bazen böyle sorunlar yaşanıyor. Müteahhitler işi çok ucuza aldığından sonradan sorun yaşamaya başlıyor. Ben gece yarısı bile kalkıp şantiye denetliyorum" diyor.

"Su bağlantısı yoksa neden bize taşının dediler?"

Atakent Defne Evleri'nde oturan bir hak sahibi ise şikayetini şu sözlerle dile getiriyor: "Su bağlantısı yapılmayan bir konut nasıl oluyor da hak sahibine teslim ediliyor. İSKİ'ye sözleşme için gittiğinizde bize "şuan orada oturmuyor olmanız gerekiyor" şeklinde cevap alıyoruz. Suyumuzun ne zaman açılacağını bilmiyoruz"

Albayrak Grubu'na da kaçak su cezası

Son yıllarda TOKİ'den aldığı ihalelerle dikkat çeken Albayrak Şirketler Grubu'nun da İSKİ ile sorun yaşadığı ortaya çıktı. İSKİ'den alınan bilgiye göre, Halkalı"da inşa edilen Güneş Park Evleri"nde inşaat döneminden kalma kaçak su kullanımı tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen İSKİ Albayraklar şirketine büyük bir ceza kesti. Rakamı açıklamayan yetkililer kesilen cezanın geçtiğimiz haftasonu tahsil ediliği bilgisini de verdiler. Güneşpark evleri yönetimi de kesilen cezayı doğrularken, konut sahiplerine bu tutarın yansıtılmayacağını bilgisini verdiller.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-tokinin-suyunu-kesti_67146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!