Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ Yönetmeliği'nin 9 Maddesi İçin "Yürütmeyi Durdurma" Kararı

6. İdare Mahkemesi, İstanbul'un içme suyu kaynaklarını ve havzalarını tehdit eden son İSKİ Yönetmeliği'nin bazı hükümleri hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdi. TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları

yapi.com.tr
İSKİ Yönetmeliği'nin 9 Maddesi İçin "Yürütmeyi Durdurma" Kararı

6. İdare Mahkemesi, İstanbul’un içme suyu kaynaklarını ve havzalarını tehdit eden son İSKİ Yönetmeliği’nin bazı hükümleri hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdi. TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Türkiye, uluslararası kuruluşlarca 2005 yılından itibaren 'su krizi'ne girme tehlikesi olan ülkeler arasında gösterilmesine rağmen, İstanbul’un içme suyu havzaları, yasa dışı yapılanmanın yarattığı kirlenmenin yanı sıra, yasal mevzuatın yol açtığı kirlenmenin de sonuçlarını ve tehdidini yaşamaktadır" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1995’ten bu yana yaşanan süreçte, İstanbul’un içme suyu kaynaklarını kirlenmeye karşı koruyacak önlemleri almakla sorumlu İSKİ tarafından hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edilerek yürürlüğe giren bir dizi yönetmelik değişikliği ile bir yandan içme suyu havzalarındaki yasa dışı kirletici kullanım ve yapılaşmalar kalıcılaştırılırken, bir yandan da yeni kirletici kullanım ve yapılaşmalara yasal kılıflar hazırlanmıştır.

Bu konudaki son yönetmelik de 25 Mayıs 2006 tarihli Gazete 34’de yayınlanarak uygulamaya girmiş olan "İçmesuyu Havzaları Koruma ve Kontrol Yönetmeliği"dir. İçme suyu havzalarımızdaki sakıncalı yapılaşmayı daha da artıracak, içme suyu kaynaklarımızı daha da kirletecek olan bu son yönetmeliğin iptali talebiyle, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Şehir Plancıları Odası’nın birlikte açtıkları davada, İstanbul 6. İdare Mahkemesi yönetmeliğin bazı hükümleri hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı vermiştir."

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin, hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdiği yönetmelik maddeleri şunlar:

"Koruma Altına Alınan İçmesuyu Havzaları ve Dereler" başlıklı Liste-1’in, "Aşağıdaki derelerin mutlak koruma alanları, Çevre Düzeni Planları hazırlanıncaya kadar derelerin her iki tarafındaki 100 m’lik alandır" şeklindeki ilk cümlesinde yer alan "Çevre Düzeni Planları hazırlanıncaya kadar" ibaresi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-yonetmeliginin-9-maddesi-icin-yurutmeyi-durdurma-karari_67237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!