Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ'den Kılıçdaroğlu'nun İddialarına Cevap

CHP Grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Soygun sadece Ankara ile sınırlı sanmayın. İstanbul'da da soygun var. Soygunu su sayaçları aracılığıyla yapıyorlar" iddialarından sonra kameraların karşısına geçen İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eski sayaçlar olarak bilinen mekanik sayaçlarla, elektronik sayaçlar

CNN Türk
İSKİ'den Kılıçdaroğlu'nun İddialarına Cevap

CHP Grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Soygun sadece Ankara ile sınırlı sanmayın. İstanbul'da da soygun var. Soygunu su sayaçları aracılığıyla yapıyorlar" iddialarından sonra kameraların karşısına geçen İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eski sayaçlar olarak bilinen mekanik sayaçlarla, elektronik sayaçlar arasında ücretlendirme açısından hiçbir fark olmadığını söyleyen Vural, her iki sistemde de kademeli tarife uygulaması olduğunu kaydetti.

İkinci olarak sayaç fiyatlarıyla ilgili iddiaları cevaplandıran Vural, elektronik sayaçların İSKİ'ye maliyetinin 250 dolar değil 175 YTL olduğunu söyledi. Vural, elektronik sayaçların kullanılma sebeplerini, kayıp- kaçak oranlarını en aza indirme, tahsilatta kolaylık sağlaması, İSKİ için sayaç okuma işleminin ortadan kalkması gibi nedenler olduğunu kaydetti. Vural, elektronik sayaç kullanmanın İSKİ'ye gelirde kayıp önleme, zaman, personel, makine, ekipman açısından tasarruf sağladığını da söyledi.

Kayıp kaçak oranının daha önceki dönemlerde yüzde 65'lerde olduğunu kaydeden Vural, "Ön ödemeli sayaçları seçmemizin nedenlerinden biri kayıp - kaçak oranlarını en aza indirmektir. Biz de teknolojiye geçmek durumundaydık" dedi.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası İstanbul Şubesinin iddialarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Vural, odanın ihale işlemine yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açtığını , 2007 / 763 sayılı davanın 7. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiğini söyledi. Odanın daha sonra davayı temyize götürdüğünü söyleyen Vural, davanın temyizden de geri döndüğünü kaydetti.

Sayaçların TSE Kalite belgesine sahip olmadığı yönünde iddiların da doğru olmadığını kaydeden Mevlüt Vural, "Biz kanun ve yönetmeliklere uygun olarak çalışan bir kurumuz" dedi. Ön ödemeli sayaç uygulamasının 1990 yılında başladığını kaydeden Vural, bugüne kadar 110 bin adet elektronik sayacı takıldığını ve bu sayacı tercih etme nedenlerinin kayıp - kaçak oranını en aza indirme olduğunu belirtti.

İSKİ'nin düzenli olarak İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay denetçileri tarafından denetlendiğini söyleyen Vural, ihale konusunda İSKİ'nin Kamu İhale Kurumuna tabi olduğunu ve İSKİ'nin kendi başına ihale yapma olanağı bulunmadığını kaydetti.

İhaleye 4 firma girdi

Açılan ihaleye 4 firmanın girdiğini birisinin teşekkür mektubu verdiğini, diğer 3 firmanın yüksek fiyat verdiğini geriye kalan 4. firmaya ihalenin verildiğini söyleyen Vural, ihalenin açık ihale usulü yapıldığını belirtti. Genel Müdür Vural, İhalenin Kamu İhale Kurumu tarafından incelenerek kanunlara uygunluğu ile ilgili olumlu karar verildiğini kaydetti.

Sayaçların mesai saati sistemine göre çalıştığını söyleyen Vural, "Bayramlarda suyun kesilmesi mümkün değildir. Kontör bittiğinde su kesilmiyor. Kılıçdaroğlu diyor ki: "Su vazgeçilmez bir metadır." Ben de katılıyorum. Ki o düşünceyle 365 gün 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Amacımız kayıp - kaçak oranlarını aşağıya çekmek. Sistemi daha sağlıklı çalışma nokatsına getirmektir " dedi.

Elektronik sayaçlarla mekanik sayaçlar arasında ücret açısından fark olduğu sorularına cevap veren İSKİ Kart - Sayaç Teknik Şefi Ufuk Selçuk, " Normal mekanik sayaçlarla diğer sayaçlar arasında lira kuruş oynamaz" dedi.

0-10 metreküp su kullanan bir abonenin 2.13 ykr, 10-20 metreküp su kullanan abonenin 3 YTl, 20 metreküpün üzerinde su kullanan abonenin ise, 4.56 YKr ödediğini söyleyen Selçuk, sistemin nasıl işlediğini de anlattı. Selçuk, ölçümün mekanik sayaçlarla yapıldığını, ödemenin elektronik olarak işlediğini belirtti.

Vural, "Şu anda kayıp kaçak oranı yüzde 25'e indi. Daha önceki dönemlerde yüzde 65 kayıp - kaçak oranı vardı. Hollanda'da bu oran yüzde 1'lerde. İstanbul'un bu noktaya kısa vadede gelme şansı yoktur. Benim hedefim yüzde 15'lere kadar inmek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskiden-kilicdaroglunun-iddialarina-cevap_65380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!