Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İSKİ’ye 6 Milyar 446 Milyon Bütçe

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 6 milyar 446 milyon lira 2017 Yılı Bütçesi’ni onayladı.

yapi.com.tr
İSKİ’ye 6 Milyar 446 Milyon Bütçe

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, bir sunum yaparak Meclis Üyelerine bütçeyi sundu. Meclis Üyelerinin oylarına sunulan İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2017 Yılı Bütçesi 252 kabul, 50 ret oyuyla kabul edildi. İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2017 Yılı Bütçesinin 6 milyar 446 milyon lira olduğunu ve İstanbul’un içme suyu probleminin bulunmadığını ifade eden Fatih Turan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Yeni su kaynakları

Şehrimizi susuz bırakmamak için Melen dışında, geleceğe yönelik su temin projelerimiz devam ediyor. Asya Yakası'nda İsaköy ve Sungurlu Barajları DSİ'nin 2017 yatırım programına alındı.. Avrupa Yakası'nda ise Karamandere Barajı için fizibilite çalışmaları sürdürülüyor.

Yine Rezve Deresi’nden de yıllık 235 milyon metreküp su alınması planlanıyor. Bu kapsamda, oradaki eşsiz tabiata zarar vermeden, 4 metre çapında 41 kilometre uzunluğunda bir tünelle suyu taşınması planlanıyor. Zemin etüdü çalışmaları devam eden projenin tamamlanmasıyla inşaat ihalesine çıkılacak. Melen'e ilave olarak, bu barajla birlikte su kaynaklarının verimi 2020'ye kadar yüzde 69 artırmış olacak.

İçme suyu arıtma tesisleri

Hâlihazırda toplam kapasitesi yaklaşık 4.5 milyon metreküp olan tesislerde su yüksek kalitede arıtılarak şehre veriliyor. Bir taraftan da şehrin gelecekte ihtiyaç duyacağı yeni içme suyu arıtma tesisleri için projelendirme çalışmaları yürütülüyor.

Ömerli İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde bulunan Emirli 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi projesi ihale aşamasına geldi. Aynı şekilde İkitelli 3. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi projesinde inşaat ihalesine çıkılacak.

Ayrıca, Cumhuriyet 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin de proje ihale süreci başlatıldı. Yine ihtiyaca binaen Taşoluk ve Danamandıra  İçme Suyu Arıtma Tesislerinin de kapasitelerini artırılıyor. Darlık'ta ise yeni bir arıtma tesisi hizmete almayı planlanıyor. Bu tesiste kimyasal kullanmadan membran teknolojisi ile arıtma yapılacak. Bu yatırımlarla içme suyu arıtma tesislerinin kapasitesi yüzde 45 artacak. Su deposu kapasitesinde yaklaşık 1,5 milyon metreküpe ulaşıldı. Toplam 180 bin metreküp hacminde 25 adet su deposunun inşaat çalışmalarına devam ediliyor.

Elmalı Barajı yenileme

100 yıldan fazladır İstanbul’a hizmet veren Elmalı Barajı'nda bakım çalışmasına başlandı.  Baraj tabanında biriken teressubatın temizlenmesine devam ediliyor. Bu işimiz kapsamında ekonomik ömrünü tamamlamış mekanik ekipmanın değişimi, güçlendirme, gövde sızdırmazlığının sağlanması ve su alma yapısı inşasını da gerçekleştiriliyor.

İçme suyu tüneli

Melen Suyu'nun Avrupa Yakası sistemine entegrasyonunun sağlanması için 3 m çapında 22 km uzunluğunda bir tünel inşa edeceğiz. Kağıthane –Bahçelievler – Sefaköy hattındaki tünelin ihalesi bu yıl içinde gerçekleştirilecek.

Barajlardaki su seviye bilgisi, isale debi miktarları, depo seviyeleri, uzaktan kontrol vanaları gibi bilgileri, SCADA ile, anında takip ediyoruz ve bu verileri yöneterek gerekli tedbirler alınıyor. Merkezi kontrol sayesinde su dağıtım sisteminin verimliliğini artırıyoruz, böylece maliyetler azaltılıyor.

Yeni ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri

İstanbul’daki ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin çıkış suyu, park bahçe alanları sulamasında ve sanayide kullanılıyor. Yine bu tesislerde, arıtma prosesinin sonunda biyogaz ve yakıt olarak kullanılabilen katı ürün elde ediliyor.

Yeni ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin inşasını sürdürülürken mevcut ön arıtma tesislerimizi dönüştürme çalışmalarına devam ediliyor. Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri de tamamlandı.

Büyükçekmece'deki tesisin günlük kapasitesi 132 bin metreküp ve 500 bin kişiye hizmet verecek. Çatalca, epecik, Mimarsinan, Muratbey, Çakmaklı, Karaağaç, Ahmediye ve Bahşayış bölgelerinin atık suyunu toplayıp arıtacak.

Selimpaşa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi günlük 70 bin metreküp kapasiteli ve Selimpaşa, Celaliye, Kumburgaz, Kavaklı ile Ortaköy'de yaşayan 300 bin kişiye hizmet verecek. Silivri'deki tesis 36 bin 500 metreküp kapasiteli ve Silivri, Fener köyü, Alipaşa, Gazitepe, Piri Mehmet Paşa, Fatih, Alibey ve Cumhuriyet bölgelerinin atık suyunu arıtacak, 146 bin kişilik bir nüfusa hizmet verecek.   

Çanta Tesisimizin hizmet vereceği nüfus 250 bin, günlük atıksu arıtma kapasitesi ise 52 bin metreküp. Hizmet alanı ise Çanta ve Gümüşyaka bölgeleri.

Çevre ve insan sağlığı için tünelleri ve atık su hatlarıyla birlikte, İSKİ bu bölgede 1 Milyar TL'yi aşan bir yatırım gerçekleştirmiş oldu. Bu dört tesis toplam 115 bin hektarlık bir alanın atıksuyunu toplayacak. Yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin atık suyunu arıtacak.
Bu tesislerin hizmet verdiği bölge, bildiğiniz gibi İstanbul’un yazlık beldeleri. Yaz mevsimi boyunca deniz keyfi yaşanan 48 kilometrelik bir sahil bandında, işte bu tesislerle deniz suyu kalitesi yükselmiş olacak.

Ataköy 2. Kademe İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimizin inşaat çalışmaları tamamlanınca kapasite 240 bin metreküp artarak 640 bin metreküpe çıkacak ve 2,5 milyon nüfusa hizmet verilecek. Tuzla 2. Kademe Derin Deniz DSeşarjı inşaatı hızla devam ediyor.

Tuzla 3. Kademe, Baltalimanı ve Yenikapı Biyolojik Atık u Arıtma Tesislerinin ihaleleri tamamlandı. Yeraltına inşa edilecek Kadıköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi için ihale hazırlıklarına başlanıyor. Alanın üstü park olarak kullanılacak. Kadıköy ve Yenikapı tesislerinin dönüştürülmesiyle 6,5 milyonluk bir nüfusun, yani neredeyse İstanbul'un yarısının atık suyunu biyolojik olarak arıtılmış olacak.

İstanbul'un suyunun sigortası Melen'i korumak için de 5 adet ileri biyolojik arıtma tesisi inşa edilecek. Bütün bu tesisler hizmete girmesiyle atık su arıtma tesislerinin kapasitesi 2020'ye kadar yaklaşık yüzde 60 artırmış olacak. 2 yıl içinde ise biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranımız yüzde 90'ı geçmiş olacak.

Geri dönüşüm suyu projesi

Paşaköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin dezenfekte edilen çıkış suyunun Pendik'ten Bostancı'ya, sahil boyunca rekreasyon alanlarında kullanılmak üzere hazır hale getirildi. Daha fazla geri dönüşüm suyu elde etmek için, Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde geri dönüşüm ünitesinde 20 bin metreküplük kapasite artırımı gerçekleştirilecek.

İSKİ bugüne kadar 80 atık su arıtma tesisi, 15 bin kilometre atık su şebekesi, 999 km kolektör, 160 km tünel inşa etti ve İstanbul'da atık suyla ilgili büyük çevre kazanımları elde edildi. Su kaynakları olan dereler ve denizler atık su kirliliğinden kurtuldu. İstanbullular uzak şehirlere gitmeden deniz keyfi yaşamaya başladı. Artık atık suyla ilgili olarak tesisler, tüneller ve şebekelerle bu büyük sistem tamamlanmak üzere. Bu çerçevede tünel inşaatları da bitiyor. 2016 için 28 kilometre tünel tamamlandı. 2017'de ise yaklaşık 11 km tünel inşa edilecek.

Dere ıslahı ve taşkın risk haritaları

Geçmişte bazı bölgelerde 5-6 kilogram yağışta bile alt yapı yetersizliği nedeniyle sel baskınları meydana geliyordu. Artık metrekareye 40-50 kilogram yağış düşse bile su baskını yaşanmıyor. Çünkü şehrimizde dere ıslahlarında da sona doğru yaklaşılıyor. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesiyle birlikte 467 kilometre dere ıslahı tamamlandı. Önümüzdeki yılda yaklaşık 17 kilometre dere ıslah çalışması tamamlanacak. 

Rüzgar enerjisi

İSKİ hem uzak mesafelerden su taşıyor hem de şehrin engebeli coğrafyası nedeniyle suyu sürekli terfi ederek İstanbullulara ulaştırıyor. Terfi ise enerji tüketimin yüksek olması demek. İSKİ'nin havzalarındaki yenilenebilir enerji potansiyelinden yararlanarak, kendi enerjimizi üretmeyi ve böylece enerji giderlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. Bu nedenle havzalarda, arıtma tesislerinde ve isale hatlarına yakın bölgelerde fizibilite çalışmaları yürütülüyor. 

Istrancalardan Melen'e uzanan geniş bir alanda, rüzgâr türbinleri inşa etmek için ölçümlere devam ediliyor. Bu bölgeler; Karadeniz'in kuzey rüzgarlarına açık, hava koridorlarının yer aldığı bölgeler. Terkos Gölü çevresinde mutlak koruma alanı içerisinde kalan bölümde saha çalışması gerçekleştirildi ve proje hazırlandı.

Güneş enerjisi

Rüzgar enerjisi dışında güneş enerjisinden de istifade edilecek. Tesislerde yapılan ölçüm sonuçları ile güneş enerjisi potansiyeli tespit edilerek buna göre güneş santralleri kurulacak. Bunun için İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesislerinde 2 depo üzerinde güneş enerjisi santrali kurulumu projesini tamamlandık ve ihaleye çıkma aşamasına gelindi.

 

ETİKETLER: İSKİ Bütçe
http://www.yapi.com.tr/haberler/iskiye-6-milyar-446-milyon-butce_152172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!