Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İslami Vakfın Kaçak Binasına İşlem Yok

Fatih Belediyesi'ne 50 metre uzaklıkta bulunan ve "Belediye Kültürel Tesis Alanı" olarak ayrılan alana kaçak bina yapıldı. Yapılaşmanın yasak olduğu alanda yükselen üç katlı binanın İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) adlı İslami yardım kuruluşu tarafından yapıldığı belirlendi.

Milliyet Gazetesi
İslami Vakfın Kaçak Binasına İşlem Yok

b>Fatih Belediyesi'ne 50 metre uzaklıkta bulunan ve "Belediye Kültürel Tesis Alanı" olarak ayrılan alana kaçak bina yapıldı. Yapılaşmanın yasak olduğu alanda yükselen üç katlı binanın İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) adlı İslami yardım kuruluşu tarafından yapıldığı belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2001'de tarihi eserlerin envanterinin çıkarılması amacıyla yaptığı çalışmada Büyük Karaman Caddesi Taylasan Sokak'taki arazide daha önce tarihi Yıldızhan'ın bulunduğu tespit edildi. Yapılan düzenlemeyle araziye Yıldızhan'ın dışında yeni inşaat yapmanın yolu kapatıldı.

Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000'lik planlarda, kaçak inşaatın yapıldığı 2120 ada 11 ve 14 parselle ilgili olarak "Alan içerisinde mevcut ve kayıp tescilli eserler özgün irtifa ve garabileri ile kayıp Yıldızhan ile birlikte ihya edilerek kullanılacaktır. Eserlerin kullanımı ve alan içindeki dağılımı avan projesinde belirlenecektir" ifadeleri yer aldı.

İnşaat durdurulmadı
Yasağa rağmen İHH, genel merkezlerinin bitişiğindeki metruk binaları yıktırıp yeni inşaata başladı. Fatih Belediyesi de kayıp tarihi eserin yeniden kazandırılması için ayrılan alandaki kaçak inşaatı durdurmadı. Belediye aylarca süren inşaatla ilgili olarak yasal bir işlem yapmayınca İHH kaçak binasının kaba inşaatını tamamladı.

Fatih Belediyesi kaçak inşaatla ilgili olarak sorulan soruya, "15 Şubat 2007 tarih ve S-112 sayı ile işleme başlandığı anlaşılmıştır" yanıtını verirken İHH yetkilileri açıklama yapmadı. İHH'nin başkanlığını, kapatılan RP'nin gençlik kolları olarak faaliyet gösteren Milli Gençlik Vakfı'nın İstanbul Şubesi Başkanı olan avukat Fehmi Bülent Yıldırım yürütüyor.

İHH'nin Eylül 2006'da Gün Işığı Derneği ile birlikte Karagümrük'te düzenlediği "Lübnan'la dayanışma gecesi" Milliyet'te "Çocuklar ön planda" haberiyle yer almıştı. Gecede türbanlı çocukların rol alması dikkat çekmişti.

CHP suç duyurusu yapacak
Fatih Belediyesi CHP Meclis Üyesi Can Özyedierler, kaçak binanın arazisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maliye ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu söyledi. Özyedierler, "Gerekli suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Amaç, tarihe sahip çıkmaktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2001'de tarihi yarımadada yer alan eserlerin envanterini çıkarmak için Bizans ve Osmanlı arşivlerinden de yararlanarak bir dizi çalışma başlattı. Oluşturulan 35 kişilik ekip, tarihi yarımadada iki yıl süren bir araştırma yaptı. "Yeraltı ve Yerüstü Tarihi Eser Envanteri" adı altında sürdürülen çalışmalarda Fatih ve Eminönü'nde 9 bin 500 eser tespit edildi. Ekip, bunların 1691'inin yok edildiğini ve üzerlerine işyeri ve konut yapıldığını belirledi.

İBB Projeler Daire Başkanlığı bunun üzerine kayıp olan tarihi eserlerin yerlerini tek tek belirledi ve 2003'te dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya rapor olarak sundu. Bunun üzerine Büyükşehir tarafından hazırlanan 1/5000'lik planlarda köklü değişiklikler yapıldı.

Yapılaşma yasağı var
Üç kat yapılaşma izni bulunan ve geçmişte üzerinde tarihi eser olduğu belirlenen parsellerin tamamı "Belediye Kültürel Tesis Alanı" olarak belirlendi ve yapılaşma yasağı getirildi. 2005'te Fatih Belediyesi tarafından da onaylanan planlarda kayıp eserlerin bulunduğu parsellerin her birinin üzerine "Belediye Kültürel Tesis Alanı" olarak kayıt düşüldü. Parsellerin üzerine dikkatlerden kaçmaması için hangi kayıp tarihi eserin bulunduğuyla ilgili nota da yer verildi. Planlar, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 2005'te onaylanarak yürürlüğe girdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/islami-vakfin-kacak-binasina-islem-yok_52507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!