Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsmet Okyay Son Yolculuğundaydı

Kentsel koruma ve yenileme konularında ülkemizin önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. İsmet Okyay’ı kaybettik. Prof. Dr. Okyay, özellikle Safranbolu Koruma İmar Planı’yla ve koruma anlamında çabalarıyla öne çıkmış bir isimdi. Okyay, Teşvikiye Camii’nde yapılan tören sonrasında Demirciköy mezarlığında defnedildi.

yapi.com.tr
İsmet Okyay Son Yolculuğundaydı

entsel koruma ve yenileme konularında ülkemizin önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. İsmet Okyay’ı kaybettik. Prof. Dr. Okyay, özellikle Safranbolu Koruma İmar Planı ’yla ve koruma anlamında çabalarıyla öne çıkmış bir isimdi. Okyay, Teşvikiye Camii’nde yapılan tören sonrasında Demirciköy mezarlığında defnedildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Okyay, yüksek lisansını Paris Üniversitesi Şehircilik Enstitüsü’nde (IUUP) yaptı. Doktorasını da Paris Üniversitesi 1 (Sorbonne) de yapan Prof. Dr. Okyay’ın doktora tezi ‘Türkiye’de Şehirleşme Harekerlerinin İncelenmesine Bir Metodolojik Katkı’ başlığını taşıyordu. 

Türkiye’ye dönünce İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi olarak yer alan Prof. Dr. Okyay, 1985 – 1992 yılları arasında serbest mimar - şehir plancısı olarak çalıştı. Prof. Dr. Okyay, rahatsızlığı nedeniyle bırakmak zorunda kalana kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde ders vermeye devam etti.

Prof. Dr. Okyay’ın ICCROM _Roma (1984), ICOMOS International ve Centre de Recherche d’Urbanisme (Paris,1985) ve Fransa Kültür Bakanlığı Tarihi Kentlerin Planlaması Dairesi’nde (1994) bilimsel araştırmaları, ICOMOS_Türkiye,CIVVIH_Türkiye yönetim kurulu üyelikleri, ulusal ve uluslararsı mecralarda yayınlanmış makaleleri, “Fransa’da Kentsel Koruma / Malraux Yasası” (YEM Yay.2001) başlıklı kitabı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ismet-okyay-son-yolculugundaydi_73163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!