Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ispartakule Toplu Konut Projelerinde Gecikme Olmayacak

Türkiye’de yabancı konut geliştiricilerinin de yatırım yaptığı, 5 milyon metrekarelik uydukent Ispartakule'de İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin imar planlarıyla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararı kafaları karıştırdı.

Referans Gazetesi/Selma ŞENOL
Ispartakule Toplu Konut Projelerinde Gecikme Olmayacak

ürkiye’de yabancı konut geliştiricilerinin de yatırım yaptığı, 5 milyon metrekarelik uydukent Ispartakule'de İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin imar planlarıyla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararı kafaları karıştırdı. Kararın bölgede yapılacak toplam 40 bin konutu ilgilendirip ilgilendirmediğine ilişkin sorular üzerine Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ruhsatı alınmış ve başlanmış inşaatların durdurulmasının söz konusu olmadığını, Avcılar Belediyesi de mahkeme kararının sadece bir parselasyonu ilgilendirdiğini açıkladı. TOKİ'nin imar planlarının “kesin planlar” olarak yürürlükte olduğuna işaret ettiği Ispartakule’de, Emlak Konut, Tulip, İhlas, Garanti Koza gibi şirketlerin toplu konut projeleri yer alıyor. Müteahhit firmalardan Tulip'in ortağı Cem Özer, kendi projelerinde herhangi bir aksama olmayacağını söyledi. Özer, “Karar İmar Kanunu'nun 18. maddesine göre alınmış bir karar. Bizimki de zaten kamulaştırılmış bir arazi. Bu nedenle bizi ilgilendirmiyor, projelerimizi tamamladık, ruhsatları alıyoruz. Mart-nisan aylarında temel atmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Garanti Koza yetkilileri de sorunu belediyenin hızlı çözeceğine inandıklarını, kendilerini birebir ilgilendirmeyen sorunun çözülmesinin tüm bölgeyi rahatlatacağını açıkladı. TOKİ açıklamasında, “Parselasyon uygulamasının iptal edilip edilmeyeceği, dava sonunda verilecek esas kararla belirlenecektir. Bu halde bile çıkacak karar, ruhsatları alınmış ve başlanmış inşaatları hukuken etkilemeyecektir. Bu nedenle Ispartakule'de ruhsatları alınarak başlanmış inşaatlardan konut alanların endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir” denildi.

100 bin kişinin yaşaması planlanıyor
Avcılar Belediyesi'nin sınırları içinde kalan Ispartakule mevkiindeki arsaların imar planı Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından 2005 yılında yapılmış, Avcılar Belediyesi de imara açılan arsalar için uygulama planları hazırlamıştı. İmar planlarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Plancıları Odası ve bölgedeki arsa sahiplerinden Mehmet Yoluç iptal davası açmıştı. İdari mahkeme Yoluç'un dilekçesi doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşaması planlanan Ispartakule mevkiinde konut yapmayı planlayan isimlerden biri de Korkmaz Yiğit'ti. Korkmaz Yiğit, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) yaptığı başvuruda, Ispartakule'deki arsaları üzerinde konut yaparak Bank Ekspres'ten doğan borçlarını ödemeyi önermişti. Korkmaz Yiğit, bölgedeki büyük arsa sahiplerinden Mehmet Yoluç ve Kemal Gülman ile birlikte 1995 yılında konut projeleri geliştirmiş, ancak 1997'de Türkbank davası başlayınca projeler yarım kalmıştı. Arsa sahiplerinden Kemal Yoluç'un, imar planlarının İmar Kanunu'nun 18'inci maddesine aykırı olduğu iddiasını haklı bulan idari mahkeme yürütmeyi durdurdu.

Tulip, Ispartakule 3 için finansman anlaşması yaptı
Türkiye’de proje üretmek için Hollandalı Panagro, Van Herk Groep, İngiliz CGR Construction ve Türk Özgür İnşaat’ın ortaklığında kurulan Tulip Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, Ispartakule 3 projesinin finansmanı için yabancı bir banka ile anlaştı. Cem Özer, adını vermediği bankanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini söyledi. Basında önceden yer alan haberlerde projeyi JP Morgan firmasının finanse edeceği öne sürülüyordu. Ispartakule 3 projesi, 117 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve 70 ile 250 metrekare arasında değişen 1100 konuttan oluşacak. Projede 60 bin metrekare ticari alan bulunacak. Aylık geliri 2 bin doların üzerinde olan ve beyaz yakalıları hedefleyen projede fiyatlar hâlâ belirlenmedi. Cem Özer, Avrupa yakasının gelişmeye en müsait alanlarından biri olan Ispartakule’nin büyük toplu konut projeleri geliştirmeye uygun olduğu için yabancı firmaların da ilgisini çektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ispartakule-toplu-konut-projelerinde-gecikme-olmayacak_50980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!