Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İsrail, Filistin İnşaatlarını Tahrip Ediyor"

Sivil toplum kuruluşlarının yayınladığı bir rapora göre İsrail, geçen yıl finansmanı AB fonlarından sağlanan Filistinlilere bağlı çok sayıda konutu, kuyuları ve tarımsal tesisleri tahrip etti.

yapi.com.tr
"İsrail, Filistin İnşaatlarını Tahrip Ediyor"

Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria’da İsrail ordusunun giriştiği tahribatın geçen yıl itibarıyla önemli ölçüde arttığı belirtiliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından İşgal altındaki bölgelerde İsrail’in yol açtığı tahriplere ilişkin bir rapor hazırlandı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre raporda, İsrail ordusunun geçen yıl, Filistinlilere ait ve finansmanı Avrupa Birliği fonlarından karşılanmış olan 62 adet tesisi tahrip ettiğini ortaya konuldu. Bu tesisler arasında sosyal konutlar, ahırlar, tarımsal binalar ve sarnıçlar da bulunuyor. 2011 yılından bu yana tahrip edilen toplam tesis sayısı ise 620 olarak açıklandı. İsrail makamları bu yapıların “yasadışı” yoldan inşa edildiği gerekçesiyle tahrip edildiğini söylüyor.

Yıkımlar gittikçe artış gösteriyor

Tahribatlara ilişkin veri toplayan kuruluşlardan biri olan BM İnsanî İşler Koordinasyon Bürosu’ndan Maxwell Gaylard şunları kaydediyor:

“Bu yıkımlarda gittikçe artmakta olan bir trend saptadık. Buradaki C-Bölgesi’nde Filistinlilerin inşaat izni alması çok zor. Yıllarca süren bir işlem; o da izin gerçekten verilirse… .”

Güneş enerjisi ile çalışan tesisler de nasibini aldı

Bu zorluktan dolayı Filistinliler izin olmadan inşaatlara başlıyorlar; çoğunlukla buraların uluslararası hukuka göre Filistin bölgesi ve İsrail’in burada bir işgal ordusu konumunda olduğunun bilincinde olarak. Avrupa Birliği, C-Bölgesi’nde Filistinlilere ait altyapıyı geliştirmeye bilhassa özen gösteriyor.

Sivil toplum kuruluşlarının raporuna göre, tahrip edilmiş 62 yapının yanı sıra 110 adet yapı da yıkım tehdidi altında. Buralarda İsrail makamlarının ya yıkıma gidileceğini ilan ettikleri ya da inşaatları durdurdukları belirtiliyor. Bunlar arasında, başta Almanya olmak üzere diğer ülkelerin finanse ettiği, güneş enerjisinden elektrik elde etme projeleri de bulunuyor. Güneş enerjisi ile çalışan bu tesisler, örneğin Beytüllâhim kenti yakınındaki “Uluslar Çadırı” adlı uluslararası buluşma merkezinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Buranın yöneticisi ise Filistinli Davud Nasır:

“Benim ailem olan Nasır ailesi burada 1916’dan beri yaşamakta. O zamanlar dedem bu topraklardaki bir mağarada yaşarmış. Bizler, onun çocukları ve torunları ise bu topraklarda büyüdük. Şimdi bu topraklar 1991 yılından bu yana kamulaştırılma tehlikesi ile karşı karşıya ve bizler bu tarihten bu yana hukukî yollardan bu topraklar için mücadele veriyoruz.”Avrupa Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre İsrail ordusu 2001 ile 2011 yılları arasında işgal altındaki topraklarda AB ülkelerine bağlı 49 milyon euronun üzerinde değeri olan bir dizi projeyi tahrip etti. Almanya Kalkınma Bakanı Dirk Niebel’in geçtiğimiz şubat ayında İsrail Dışişleri Bakanvekili Dany Ayalon ile yaptığı görüşmelerde bu konu -en azından resmî görüşme gündeminde- yer almadı. Niebel, C-Bölgesi’ndeki Alman yardım projelerine ilişkin olarak sadece yuvarlak bazı ifadelerle yetindi:

“Bazı planlama süreçlerinin daha hızlı olmasını arzu ederdim. Ancak İsrail’in haklı güvenlik gerekçeleri nedeniyle bazı planları özellikle tüm ayrıntılarıyla ele almak istemesini uzun yıllardan bu yana ortak çalışmalarımızdan biliyoruz ve bu projeleri olabildiğince iyi sonuçlar alacak şekilde uygulamaya sokmaya çalışıyoruz.”

Almanya toplam 80 milyon euroluk yatırım hacmi ile C-Bölgesi’ndeki Filistinliler için kalkınma projelerinde ikinci büyük kreditör konumunda bulunuyor.

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/israil-filistin-insaatlarini-tahrip-ediyor_91857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!