Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsrail’den ‘Manavgat Suyu’na Onay

Türkiye’den İsrail’e su satılmasını öngören Manavgat Suyu Anlaşması, İsrail Hükümeti tarafından onaylandı. İsrail Hükümeti, Türkiye’den su a

NTV-MSNBCb>Türkiye’den İsrail’e su satılmasını öngören Manavgat Suyu Anlaşması, İsrail Hükümeti tarafından onaylandı.

İsrail Hükümeti, Türkiye’den su alımını öngören ‘Manavgat Suyu Anlaşması’nı onayladı. İsrail Hükümeti’nin onayladığı anlaşmaya göre, Türkiye’den alınacak suyun metre küp fiyatı 80 cent ile bir dolar arasında olacak.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, anlaşmanın iki ülke tarafından imzasının yakın bir gelecekte yapılacağı belirtildi. Anlaşma çerçevesinde, Türkiye’den alınacak suyun 250 bin tonunun eski petrol tankerleriyle İsrail’in Aşkelon Limanı’na taşınması planlanıyor.
Bunun için Aşkelon’da bir terminal ve buradan suyu ana sisteme bağlayacak bir boru hattı inşası gerekiyor. 20 milyon dolara mal olacağı hesaplanan bu inşaatlar nedeniyle su transferinin en erken gelecek yıl yapılabileceği belirtiliyor.

PARİTZKY: İTHALAT 2006’DA BAŞLAYACAK
Bu arada, İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Joseph Paritzky, ülkesinin Manavgat suyunun satışı projesi çerçevesinde Türkiye’den 2006 yılında su ithal etmeye başlamayı planladığını kaydetti. Paritzky yaptığı açıklamada, Türkiye’den su ithali ile iki ülke arasında bağların güçleneceğini belirtti.
Paritzky, “Türkiye’den iki nedenle su satın alıyoruz. Birincisi suya ihtiyacımız var. İkincisi bizim için dünyada en önemli ülkelerden biri ile olan bağlarımızı güçlenecek. Sadece su satın almaktan başka çıkarlarımız da var” dedi.
Türkiye’nin Avrupalı bir ülke olmasının yanı sıra bir Müslüman ülke olduğunu ifade eden Paritzky, Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Müslüman dünyası için bir enerji köprüsü olduğunu, Türkiye ile yüklü ticaret hacmine sahip olduklarını söyledi. Paritzky, “Tüm bunların göz önüne alındığında Başbakan ve ben Türkiye’den su satın alınmasının İsrail devleti için iyi olduğunu düşünüyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/israilden-manavgat-suyuna-onay_8475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!