Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Israrın Ardında Yatan İlginç İsim

Etimesgut İstasyon Topçu Mahallesi 14.Cadde girişinde inşaatı devam eden benzinliğin Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt işlerini yapan Söğüt İnşaat’ın sahibi Mustafa Akan’a ait olduğu ortaya çıktı. Okul inşaatının karşısında yer alan istasyosyon için Büyükşehir Belediyesi’nin, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın uyarısına rağmen ısrarla izin verdiği

Hürriyet Gazetesi
Israrın Ardında Yatan İlginç İsim

Etimesgut İstasyon Topçu Mahallesi 14.Cadde girişinde inşaatı devam eden benzinliğin Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt işlerini yapan Söğüt İnşaat’ın sahibi Mustafa Akan’a ait olduğu ortaya çıktı. Okul inşaatının karşısında yer alan istasyosyon için Büyükşehir Belediyesi’nin, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın uyarısına rağmen ısrarla izin verdiği belirlenmişti.

Tartışmalı benzin istasyonunun bulunduğu arazinin tapuları Durali oğlu Mustafa Akan üzerine kayıtlı gözüküyor. Akan, Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt ihalelerini kazanan Söğüt İnşaat’ın ortakları arasında gözüküyor. Akan, ile birlikte Tuncay Yalçın ve Nurten Akan da şirketlerin diğer hissedarları arasında yer alıyor.

Mustafa Akan’ın ismi geçmişte gazetelere de belediyenin şirketlerinden Belko’nun eski kaçak kömür müdürü olduğu biçiminde yansımıştı. Akan’ın sahibi olduğu Söğüt İnşaat’ın Genel Müdürü Kemal Erhan Çelikay , taşeronluğunu yapan bir firmanın sahibi Sinan Y.(31) tarafından silahla öldürülmüştü.

Bakan’a çağrı

Tepki çeken akaryakıt istasyonun kurulabilmesi için gerekli planları yapması istenen dönemin Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ise süreci Ankara Hürriyet’e anlattı şöyle anlattı: "Bu akaryakıt istasyonu bizim dönemimizde gündeme getirilmişti. Büyükşehir Belediyesi konut alanı olan, aynı adanın içinde başka konu alanları da olan sonradan birleştirilen altı parseli akaryakıt istasyonuna çevirmiş, 1/1000’lik planlarının yapılması için de bize göndermişti. O dönem halkın can güvenliğini tehlikeye atan bu plana itiraz etmiştik.

Şu an kaba inşaatı bitmek üzere olan akaryakıt istasyonu o dönem arsa konumundaydı. Onun da tehlikesini anlatmıştık. Bilmiyorum kimlere neyin karşılığı ne maksatla bu hak verildi. Vatandaşın can güvenliğini birilerinin rantı uğruna tehlikeye atmak ne derece doğru kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Buradan Milli Eğitim Bakanı’na sesleniyorum akaryakıt istasyonunun karşısında şu anda bir okul yükseliyor. Bu istasyonda bir kaza yaşanması durumunda o yavrularımızın can güvenliği ne olacak? Bunun vebalini kimler paylaşacak? Ya inşaatı durdursun ya okulu inşaatını yıksın?

Soruşturma başlatılsın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş yetkili mercileri göreve çağırarak, "Rant hırsı Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin gözlerini kör etmiş. İnsan hayatını hiçe sayan bu benzinlikle ilgili yetkili merciler gerekli soruşturmayı yapmalıdır" dedi. Ateş sözlerine şöyle devam etti:

"Konutların ve okulların arasına benzinlik yapıyorlar. Bunlar yalnız kent suçu değil, insanlık suçu da işliyorlar. Çevre ve Orman Bakanlığı, ilçe belediyesi uyarı yapmasına karşın Büyükşehir Belediyesi bu benzinliğin yapılmasında ısrar ediyor. Bu benzinliğin sahibi kim? Bu firmanın gerçek sahibi kim? Sahip ve ya firma yöneticilerinin Büyükşehir Belediyesi yöneticileriyle bir yakınlığı, bir özel ilişkisi var mıdır, yok mudur? Tüm bu soruların yanıtlanması gerekir. Hiç bir şey insan hayatından kıymetli olamaz, bu inşaat kesinlikle durdurulmalıdır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/israrin-ardinda-yatan-ilginc-isim_66278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!