Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşsiz Mühendis-Mimar Sayısı Yüzde 33 Arttı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’ya göre, 2008 Aralık ayında İşkur’da iş arayan mühendis, mimar ve şehir plâncısı sayısı 10 bin 606 iken, 2009 Haziran itibarıyla yüzde 33’lük bir artışla, 14 bin 81’e ulaştı. KPSS’ye giren mühendis, mimar ve şehir plâncılarının sayısı ve bu sınavla açılan mühendis, mimar ve şehir plancısı kadrosu arasındaki

Radikal Gazetesi
İşsiz Mühendis-Mimar Sayısı Yüzde 33 Arttı

Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plâncıları, bir kurultay düzenleyerek, yaşadıkları sıkıntıları tartışacak. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi’nin sekretaryalığında 14-15 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek ‘TMMOB Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları’ Kurultayı öncesi, 24-25 Ekim 2009 tarihlerinde TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından ‘Ankara Bölgesel Kurultayı’ düzenleniyor. Ankara, Afyon, Aksaray, Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Yozgat illerinde, sekiz atölye çalışması ve 35’ten fazla iş yeri toplantısı yapılmasının ardından 24-25 Ekim 2009 tarihinde düzenlenecek Ankara Bölgesel Kurultayı’nda mühendislerin, mimarların ve şehir plâncıların yaşadığı işsizlik sorunları ve ücretli çalışanların içinde bulundukları sıkıntılar tartışılacak.

Neler konuşulacak?

Kurultayda ‘yoksulluğun kader olmadığı’ algısından hareketle işsizlik, ekonomik krizlerin nedenleri ve çözüm yolları ele alınacak. Ankara Bölgesel Kurultay öncesi düzenlenen atölye çalışmalarının başlıkları şöyle sıralanıyor:

“Ücretli mühendis, mimar ve şehir plancılarının çalışma yaşamını belirleyen yasalar, çalışma koşulları, asgari ücreti ve ücret, özlük hakları ve iş güvencesi, işsizliğin ve güvencesizliğin mühendis, mimar ve şehir plancıları üzerinde etkileri çalışma yaşamında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, kapitalizmin dünyadaki ekonomik krizi ve etkileri, özelleştirmenin mühendis, mimar ve şehir plancıları üzerindeki etkileri, Anadolu’da ve Ankara’da mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı ve çalışma koşulları, ücretli ve işsiz mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlenmesi, ücretli çalışan ve işsiz kadın mühendis, mimar ve şehir plâncılarını çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve çözümleri.”

Ankara’da bölgesel toplantı neticesinde sorunun tespitleri ve çözüm önerileri 14-15 Kasım 2009’da İstanbul’da yapılacak ‘TMMOB Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı’na taşınacak.

İşsizlik had safhada

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’ya göre, 2008 Aralık ayında İşkur’da iş arayan mühendis, mimar ve şehir plâncısı sayısı 10 bin 606 iken, 2009 Haziran itibarıyla yüzde 33’lük bir artışla, 14 bin 81’e ulaştı. KPSS’ye giren mühendis, mimar ve şehir plâncılarının sayısı ve bu sınavla açılan mühendis, mimar ve şehir plancısı kadrosu arasındaki dengesizlik bu iş kolunda işsizliğin ne kadar yaygın olduğunu da gösteriyor. 2008 yılında KPPS’ye giren mühendis, mimar ve şehir plâncısı sayısı 54 bin 805 kişi iken, bu sınavla açılan mühendis, mimar ve şehir plâncısı kadrosu bin 950 civarında oldu.

KPSS ile sınava giren mühendis, mimar ve şehir plâncılarının sadece yüzde 3.6’sı kamu kurumlarında istihdam edilirken, yalnızca mühendislik-mimarlık fakültelerinden yılda 24 bin 135 genç mezun oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issiz-muhendis-mimar-sayisi-yuzde-33-artti_72661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!