Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İşsizlikte Artış Sürecek"

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), Ocak-2016’da işsizlik oranının yüzde 11’in üzerine çıkacağını öngördü.

yapı.com.tr
"İşsizlikte Artış Sürecek"

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Nisan 2016-Cuma günü ilan edilecek 2016-Ocak dönemi işsizlik oranının, bir önceki aya göre 0,3 puan daha artarak yüzde 11,1 olacağını tahmin etti. Kısa vadeli işsizliğe yönelik tek tahmin yapan kuruluş olan SPM, Ocak ayı tahminini yayınladı. Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre, tahmin çalışmasında, işsizlikteki yükseliş trendinin süreceği, analizde geçen yılın son ayında sanayi üretiminde ve bu yılın ilk ayında ihracatta düşüş yaşanmasına yönelik gelişmelerin gözlendiğini vurguladı.

SPM Direktörü Serdar Sayan gözetiminde; araştırmacı Pınar Kaynak  ile misafir araştırmacı Ozan Acar’ın yaptığı çalışmada, Ocak-2016 dönemi tarım dışı işsizlik oranının 0,2 puan artarak  yüzde  12,9 seviyesine çıkmasını beklerken, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise 0,1 puan artarak yüzde 12,4 seviyesine çıkacağını tahmin etti. SPM, istihdam oranının 0,2 puan düşerek yüzde 45,2 düzeyinde gerçekleşeceğini, sanayi istihdamının ise artarak 5 milyon 332 bin kişi seviyesine çıkacağını öngördü.

Çalışmada, Aralık-2015 döneminden itibaren yükseliş eğilimi gözlendiği belirtilirken, “Aralık döneminde sanayi üretim endeksi yaklaşık 20 puan azalarak 136,2’den 116,5’e inmiştir. Diğer yandan  Ocak döneminde ihracat, Aralık dönemine göre yüzde 18 oranında azalırken, yatırım (sermaye) malları (taşımacılık hariç) ithalatı yüzde 36, hammadde ithalatı ise yüzde 21 oranında azalmıştır. Tüm bu göstergeler Ocak döneminde de işsizlik verilerinde herhangi bir iyileşme olmayacağına işaret etmektedir. Nitekim, yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir” görüşüne yer verildi.

Tahminlerde kullanılan göstergelerden biri olan imalat sanayisinde kapasite kullanım oranlarına (KKO) yönelik olarak yapılan değerlendirmede ise net bir eğilim yönü görülmediği belirtilerek, “Yatırım malları KKO’daki artış eğiliminin ve tüketim malları imalatı KKO’sunun azalma eğiliminin korunduğu, ara malları imalatı KKO’larında geçtiğimiz dönemde kendini gösteren artış eğiliminin yerini, yeniden azalma eğilimine bıraktığı görüldü” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issizlikte-artis-surecek_144118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!