Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan 'Surname' ve 'Kayıp Şehzade' Açıklaması

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ulusal basında yer alan 'Surname' ve 'Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında' haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

yapi.com.tr
İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan 'Surname' ve 'Kayıp Şehzade' Açıklaması

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ulusal basında yer alan 'Surname' ve 'Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında' haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı. "İstanbul’u Avrupa Kültür başkenti olarak hazırlamak ve 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak ve yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, çeşitli özel ve tüzel kişilerin gerçekleştirdiği proje başvurularını değerlendirmekle yükümlüdür" denilen açıklamada, objektif kriterler doğrultusunda, farklı aşamalardan oluşan bu değerlendirme süreçleri sonrasında Ajans yönetimi tarafından onaylanan projelere kaynak aktarıldığı hatırlatılıyor.

Açıklama şöyle:

"Haberlerde sözü edilen Surname isimli projenin başvurusu, Arge Yapı Sa. Tic. Ltd. Şti. adına Murat Dağlı tarafından, 19.03.2009 tarihinde yapılmıştır. Toplam bütçesi 12.565.496 TL olan ve özetle Şehzade Mehmet’in sünnet töreninin minyatürlerle anlatıldığı 'Surname-i Hümayun' kitabının canlandırılmasına ilişkin bu proje için Ajans’ımızdan 8.670.192 TL destek talep edilmektedir. Ancak 'Surname' isimli proje, Ajans’ımızın değerlendirme süreçlerini tamamlamamış, haberlerde yer aldığı gibi Ajansımızın yetkili birim veya birimleri tarafından onaylanmamıştır.

Bu noktada konuya netlik kazandırmak için Ajansımızın değerlendirme süreçlerini özetlemek gereğini duyuyoruz: Ajansımıza başvurusu yapılmış projeler, ilgili olduğu Sanat Yönetmenliği veya Direktörlük tarafından, uzmanların da katılımıyla objektif kriterler doğrultusunda titizlikle incelenmektedir. İstanbul 2010 AKB Ajansı olarak başvuruları değerlendirirken dikkate aldığımız kriterlerin ana başlıkları temel olarak: İstanbul ile ilişikli olma, ilgililik, projenin sosyal ve uluslararası boyutunun bulunması, artistik değeri, hedef kitleye uygunluğu, İstanbul’a ve İstanbulluya sağladığı fayda, İstanbul 2010 AKB’nin tanıtımındaki rolü, sürdürülebilirlik ve geliştirilebilirlik kriterlerini kapsamaktadır. İnceleme sonuçları, uzmanların görüşleri ile birlikte değerlendirilmek üzere Ajansımız Yürütme Kurulu’na sunulmaktadır. Yürütme Kurulu’nca projeler, ilgili Yönetmenlik veya Direktörlüğün inceleme ve görüşleri ışığında, İstanbul 2010 AKB Programına uygunluğu ve bütçe olanakları ile ele alınarak değerlendirilmektedir.

Yürütme Kurulu onayını alan projeler, Bütçe Komisyonu tarafından görüşülüp, Ajansımızın projeye vereceği maddi desteğin karara bağlanmasının akabinde proje sahibi ile sözleşme imzalanmaktadır. Bütçe Komisyonu’nun projeyi karara bağlaması ve sözleşme imzalanana kadar proje değerlendirme süreci devam etmektedir. Yapılan başvurular ancak ve ancak bu safhalardan geçtikten sonra İstanbul 2010 AKB Projesi olarak nitelik kazanabilir.
Değerlendirme süreçleri devam etmekte olan 'Surname' projesinin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi niteliğini taşımadığını, proje müellifi tarafından Ajansımızdan talep edilen desteğin hiçbir şekilde taahhüt edilmediğini belirtmek istiyoruz.

Aynı haberlerde yer alan ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekçileri arasında yer aldığı 'Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında' isimli belgesel projesinin Ajansımıza başvurusu ise 05.11.2008 tarihinde, Payan Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir. 'Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında' isimli bu proje, yukarıda özetlediğimiz değerlendirme süreçleri sonrasında Ajans Yönetimimiz tarafından onaylanmış olup, toplam bütçesi 1.726.000 TL olan projeye Ajansımızca 1.524.000 TL destek sağlanmasına karar verilmiştir. Bu projenin sözleşmesi 11.09.2009 tarihinde imzalanarak çalışmaları başlatılmıştır.

Son olarak açıklığa kavuşturmak isteriz ki, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın açıklamalarına istinaden haberlerde yer alan, Ajansımızın bütçesinin 2.000.000.000 TL olduğu bilgisi gerçeği yansıtmamaktır. Her fırsatta dile getirdiğimiz ve şeffaf iletişim ilkemiz gereğince kamuoyu ile çeşitli vesilelerle paylaştığımız üzere Ajansımızın bütçesi şöyledir:

2008 yılında 78.487.387 TL’lik gerçekleşen bütçenin, 40.374.233 TL'si kullanılmıştır. Ajansımızın 31.09.2009 tarihi itibariyle, 2009 yılı için garanti altına aldığı 200.000.000 TL kaynağı bulunmaktadır, ancak 2009 yılı için 72.910.825 TL’lik gerçekleşen bütçenin, 31.09.2009 tarihine kadar 52.864.447 TL’si kullanılmıştır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010-akb-ajansindan-surname-ve-kayip-sehzade-aciklamasi_73561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!