Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehzade Sünneti için Kirve Kuyruğu

Osmanlı Padişahı III. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in 52 günlük dillere destan sünnetinin yeniden canlandırılması ve anlatılması için proje geliştiren firmaların 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın kapısında kuyruk oluşturduğu ortaya çıktı. Arge Yapı'nın 8 milyon 670 bin liralık projesi Yürütme Kurulu'nun onayını beklerken; ajansın diğer iki firmanın

Sabah Gazetesi
Şehzade Sünneti için Kirve Kuyruğu

smanlı Padişahı III. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in 52 günlük dillere destan sünnetinin yeniden canlandırılması ve anlatılması için proje geliştiren firmaların 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın kapısında kuyruk oluşturduğu ortaya çıktı. Arge Yapı'nın 8 milyon 670 bin liralık projesi Yürütme Kurulu'nun onayını beklerken; ajansın diğer iki firmanın projesini kabul ettiği ve 3 milyon 33 bin liralık bütçe ayırdığı anlaşıldı. Arge'nin projesi de onaylanırsa, kültür başkenti İstanbul toplam 11 milyon 700 bin liralık sünnete ev sahipliği yapacak.

Bir saate sığdıracaklar

Osmanlı Padişahı III. Murat'ın 1582'de, oğlu Mehmet için düzenlediği 52 günlük sünnet şölenini, sadece 1 saatte yeniden canlandırmak için ilk teklif 8 milyon 670 bin liralık bütçeyle Arge Yapı'dan geldi. Ardından başka firmalar da teklif verdi. Atlas Limited Şirketi, 1 milyon 333 bin liralık animasyon projesi sundu. Payan Yayıncılık da 1 milyon 700 bin liralık "Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında" başlıklı belgesel projesi önerdi. Her iki proje de kabul edildi. Haziran 2010'da gösterime girmesi hedeflenen bu yapımlara toplam 3 milyon 33 bin lira bütçe ayrıldı.

"Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında" belgeseliyle ilgili internet sitesinde ise şu görüşlere yer verildi: "Projenin yürütücülüğünü Payan Yayıncılık adına Süheyla Taşçıer ve Erol Ayyıldız yapıyor. Proje 11 Haziran 2010'da gösterime girecek. Sünnet şenliklerini icra eden Türk, İtalyan, Sırp, Yunan, İspanyol, Yahudi, Fars, Arap ve Çingene sanatçılarının, cambazlarının ve müzisyenlerinin olağanüstü renklerle, tarihten devralıp zenginleştirdiği masalsı dünya gözler önüne serilecek. İstanbul'un 16. yüzyıldaki sosyal hayatı ve kültürel alandaki sentez örnekler gösterilecek."

'Kamu zarara uğratılıyor'

Bu arada, Maya Film de, belgesel ve kitap projesi için 155 bin liralık bir teklif verdi. Teklif bütçe komisyonunda beklemeye alındı. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, bir ekip kurarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nı incelemeye aldığını belirterek, ajansın şeffaf olmadığını, gereksiz projeleri kabul ederek kamunun zarara uğratıldığını iddia etti. Çetin, elindeki belgelerle ilgili olarak bugün bir basın toplantısı yapacağını belirtti.

'Meydan küçük atları nasıl koşturacağız?'

Yürütme Kurulu'nda onay bekleyen 8 milyon 670 bin liralık projenin Sanat Yönetmeni Ali Taygun, 52 günlük düğündeki etkinliklerin tamamını bir saate sığdıracaklarını söyledi. Taygun, SABAH'ın "Bunu nasıl başaracaksınız?" sorusuna, "Vaktimiz neye yeterse onu yansıtacağız" cevabını verdi. Taygun, "O dönem köpek, domuz boğuşmaları yapılmış. 2009'da, Sultanahmet Meydanı'nda bu görüntüler tepki çekmez mi?" şeklindeki sorumuzu da şöyle yanıtladı:

"Olanaklarımız çerçevesinde 427 yıl önce neler yapılmışsa onları sergileyeceğiz. O dönem esnaf geçişleri olmuş. Hatta Mimar Sinan Süleymaniye Camisi'nin maketiyle geçmiş. Bizim ilk referansımız Nurhan Atasoy. Kitabında bu konularda ciddi belge ve dokümanlar var."

Taygun, "İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, padişaha, 'Hazinemiz töreninize layık hediye almak için müsait değil' diye mektup göndermiş. Osmanlı'nın en önemli dönemi. Amacımız Osmanlı'nın görkemini dünyaya ve Türkiye'ye göstermek. Bunları üç boyutlu olarak göstereceğiz. Havai fişek gösterileri, hayvanlar olacak. Resimlerde olan her şeyi uygulamaya çalışacağız. Ancak o küçük meydanda atları nasıl koşturacağız, bu beni düşündürüyor" diye konuştu. Arge Yapı'nın ortaklarından Murat Dağlı da, "İstanbul'a katkımız olsun diye böyle bir fikir geliştirdik. Hiçbir detay atlanmayacak"
ifadesini kullandı.

Tribün kurulup, kitap ve animasyonla anlatılacak

Arge Yapı'nın, 19 Mart 2009'da 2010 Kültür Başkenti Ajansı'na sunduğu teklifle; Sultanahmet Meydanı'nda tribün kurup töreni yeniden canlandırmak, kitap ve animasyonla anlatmak için 8 milyon 670 bin lira bütçe istedi. Proje alt komiteden geçti ve Yürütme Kurulu'nun onayına sunuldu.

52 günlük dillere destan sünnet

Osmanlı Padişahı III. Murat, oğlu Şehzade Mehmet için 52 gün süren dillere destan bir sünnet tertiplemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehzade-sunneti-icin-kirve-kuyrugu_73526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!