Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'ndan Açıklama

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu’nda geçen hafta yaşanan istifa depreminin ardından, Genel Sekreter Eyüp Özgüç’ün usulsüz harcamalar yaptığı iddia edilmişti. Milliyet’te yayımlanan "İstanbul 2010’u sarsan yedi icraat" başlıklı haberle ilgili olarak, İstanbul 2010 Avrupa Başkenti Ajansı tarafından yapılan açıklamada,

Milliyet Gazetesi
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'ndan Açıklama

İstifa ve usulsüzlük tartışmalarıyla çalkalanan İstanbul 2010 Avrupa Başkenti Ajansı, eleştirilen uygulamalarıyla ilgili bir açıklama yaparak, alınan kararların mevzuata uygun olduğunu savundu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu’nda geçen hafta yaşanan istifa depreminin ardından, Genel Sekreter Eyüp Özgüç’ün usulsüz harcamalar yaptığı iddia edilmişti. Milliyet’te yayımlanan "İstanbul 2010’u sarsan yedi icraat" başlıklı haberle ilgili olarak, İstanbul 2010 Avrupa Başkenti Ajansı tarafından yapılan açıklamada, genel sekreterliğin eleştirilen yedi icraatına dair bilgiler verildi.

Açıklamada, Publicis Yorum firması ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi arasındaki anlaşmanın Ajans kurulmadan önce gerçekleştiği belirtilerek, "Publicis Yorum firması ile çalışılması ve 'Sahne Senin İstanbul' kampanyası ile ilgili alınan kararlar, mevzuata uygun bir biçimde uygulanmıştır" denildi.

Kampanya için ödenen toplam tutarın 15 milyon TL değil, KDV dahil 8 milyon 916 bin TL olduğu, paranın da medya kuruluşlarına ödendiği belirtildi.

Halı projesi

Bazı camiilere proje bütçesinden Uşak el yapımı halı alımının mevzuata uygun olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, projenin henüz hayata geçirilmemiş olduğu vurgulandı. Açıklamada, Özgüç’ün Yürütme Kurulu Başkanı’ndan izinsiz olarak seyahat etmediği, ajansın iş ve işlemlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık nezdinde takip etmek üzere toplam 11 kez görev kapsamında Ankara’ya gittiği ifade edildi.

Mersilya-İstanbul etabında yapılacak Cap İstanbul Yelken yarışı projesi için ajansa 575 bin TL’lik başvuru yapıldığı belirtilen açıklamada, bu etkinliğin Türkiye’nin tanıtımına büyük yararı olduğu anlatıldı. Ajansın maaşlarının yatırılması karşılığı Vakıfbank ile Yürütme Kurulu’ndan gizli olarak protokol yapıldığı iddiasının gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, "Vakıflar Bankası tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na herhangi bir araç tahsis edilmemiştir" denildi.

Erol’un istifası

Genel sekretere tanınmış bulunan satın alma limitinin 20 değil, 2 bin TL olduğu belirtilen açıklamada, Özgüç’ün eğlence ve özel yemek harcamalarını kuruma fatura etmediği, Yürütme Kurulu üyesi Muammer Erol’un da usulsüz harcamalar nedeniyle istifa etmediği vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010-avrupa-kultur-baskenti-ajansindan-aciklama_67278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!