Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010 Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi Masaya Yatırılıyor

Halen kazıların devam ettiği Küçükyalı-Maltepe’deki proje alanıyla ilgili gelişmeler, Sepetçiler Kasrı'nda (Sirkeci) gerçekleştirilecek toplantı ile ele alınacak. 13 Şubat Cuma günü saat 17:00'da başlayacak toplantıda, projenin müellifi ve projeyi gerçekleştiren uzmanlar grubu adına arkeolog Alessandra Ricci de (Koç Üniversitesi) bir sunum

yapi.com.tr
İstanbul 2010 Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi Masaya Yatırılıyor

İstanbul’un Anadolu yakasındaki en önemli arkeolojik alanlardan biri olan ve halen kazıların devam ettiği Küçükyalı-Maltepe’deki proje alanıyla ilgili gelişmeler, Sepetçiler Kasrı'nda (Sirkeci) gerçekleştirilecek toplantı ile ele alınacak. 13 Şubat Cuma günü saat 17:00'da başlayacak toplantıda, projenin müellifi ve projeyi gerçekleştiren uzmanlar grubu adına arkeolog Alessandra Ricci de (Koç Üniversitesi) bir sunum yapacak.

Söz konusu alanda yürütülen çalışmalarla, İstanbul’un ilk arkeoloji parkının oluşturulması ve bir örnek projenin ortaya konması hedefleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleşen ve Atölye Mimarlık ile birlikte tasarlanan, Mimarlar Odası Türkiye Mimarlık Ödülü’ne layık görülen proje, arkeoloji ile kentsel tasarım ve mimarlık ilişkisini kuran, alana yalnızca arkeoloji açısından değil bölgenin gelişmesi, halkın katılımı ve sürdürülebilirlik açısından bütünsel bir yaklaşım getiren bir yaklaşımı ortaya koymayı hedefliyor. Bu anlamda projede, kentsel gelişme, yeni işlevler ve kamusal alanın arkeolojik verilerle birlikte ele alınması amaçlanıyor.

Proje ile ne amaçlanıyor?

- Arkeolojik alanın koruma altına alınarak, tahribatın önüne geçilmesi hedefleniyor.
- Müdahaleci olmayan bir arkeolojik yaklaşım geliştiriliyor.
- Kentin tarihine ışık tutulması hedefleniyor.
- Açık Kapı uygulaması ile uygulaması ile rehberli turlar, güncel sanat etkinlikleri hedefleniyor.
- Arkeolojik alanın etrafında halkın kullanımına açık bir koruma bandı ve yeşil alan oluşturuluyor.
- Arkeoloji, bölgenin gelişmesinin, yaşamın zenginleşmesinin en önemli öğelerinden biri olarak görülüyor.
- Kültür mirasının bölgenin gelişmesi için bir engel değil, tam tersine, gelişmeyi sağlayan bir kaldıraca dönüşmesi hedefleniyor.
- Buradaki yaşam çevresinin daha nitelikli hale gelmesini nasıl destekleyeceği irdeleniyor. Tarihi alanın arkeolojik verilerini öne çıkaran kültür ve dinlence alanı olarak gezilmesi, kullanılması amaçlanıyor.
- Çevresinde bilgi-danışma merkezi, eğitim atölyeleri hedefleniyor.
- Arkeolojik alanın kendisini basit bir kullanım alanı haline getirmeyen bir etkinlikler merkezi haline gelmesi için çaba gösteriliyor.

Arkeolojik önemi nedir?

* Küçükyalı'daki arkeolojik alanın imparator Theofilos tarafından (830-842) inşa ettirilen Bryas Sarayı olabileceğine dair bilgiler ileri sürülmüştür.
* Yakın dönemde, 2001-2004 yılında yapılan çalışmalarda ise kalıntıların Patrik İgnatios (860-877) tarafından yaptırılan Satyros Manastırı'na ait olduğuna işaret edilmiştir.
* Üzerinde kubbeli kilise bulunduğu belirlenen ve bir tepe oluşturan büyük sarnıç ve su kanalı, döneminin ender rastlanan örneklerindendir. Yapıldığı tarihlerde denizden ve adalardan görülen büyük bina olarak dikkat çekici bir görünüme sahip olduğu düşünülüyor.
* Büyükada ile Maltepe arasında bulunan ve bir depremde sulara gömülen Vordonisi Adası'ndaki benzer özellikteki manastırla rakip olduğu düşünülüyor.
* Burası kentin Asya yakasındaki en önemli arkeolojik alanlardan biri ve yerleşim alanı içinde kalmış olan bu bölgenin kentin gelişmesi içinde farkındalık üreten bir çalışma yöntemi ile ele alınması amaçlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010-kucukyali-arkeolojik-alani-projesi-masaya-yatiriliyor_66578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!