Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Artık 40 Belediye

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanunu onayladı. Kanunla İstanbul, Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediyesinden oluşuyor.

ibb.gov.tr
İstanbul Artık 40 Belediye

umhurbaşkanı Abdullah Gül, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanunu onayladı. Kanunla İstanbul, Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediyesinden oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ve 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliği kaldırıldı ve 43 yeni ilçe kuruldu. Kanuna göre, çeşitli ilk kademe, belde belediyeleri ve mahallelerin birleştirilmesiyle, Adana’da 2, Ankara’da 1, Antalya’da 5, Diyarbakır’da 4, Erzurum’da 2, Eskişehir’de 2, İstanbul’da 8, İzmir’de 2, Kocaeli’nde 6, Mersin’de 4, Sakarya’da 4 ve Samsun’da 3 yeni ilçe kurulmuş oldu.

Kurulan 43 yeni ilçe şöyle;

İstanbul’da; Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi.
Adana’da; Çukurova, Sarıçam, Ankara'da; Pursaklar.
Antalya’da; Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa.
Diyarbakır’da; Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir.
Kocaeli’nde; Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit ve Kartepe.
İzmir’de; Bayraklı, Karabağlar.
Mersin’de; Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir.
Sakarya’da; Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan.
Samsun’da; Atakum, Canik ve İlkadım.
Erzurum’da; Palandöken, Yakutiye.
Eskişehir’de; Odunpazarı, Tepebaşı.

Kanun, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliklerinin kaldırılarak diğer ilçelerin mahallelerine dönüştürülmesi veya katılmalarını da düzenliyor. Büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin 239’unun tüzel kişiliği sona erdirilirken, 35’i ilçe belediyesine dönüştürülüyor. İlk kademe belediyelerinin 9’u Büyükşehir sınırları dışına çıkarılırken bunlardan 8’i belde belediyesine, 1’i de köy statüsüne getiriliyor.

Orman köylerine Büyükşehir’de oy hakkı…

Ayrıca, Büyükşehir sınırları içindeki çeşitli mahallelerin birleştirilmesiyle 8 yeni ilçe kuruluyor. İstanbul’un Eminönü ilçesi kaldırılarak, mahallesiyle birlikte Fatih İlçesi’ne katılıyor. Kanunla, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nin adı Sakarya, İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin adı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak değiştiriliyor. Büyükşehir sınırları içindeki orman köylerine de Büyükşehir belediye seçimlerinde oy kullanma hakkı veriliyor. Ayrıca 862 belde belediyesinin tüzel kişilikleri, ilk genel mahalli idareler seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak köye dönüştürülüyor.

Mahalleye veya köye dönüştürülen belediyelerin memur ve sözleşmeli personel ve geçici işçi statüsündeki personel, Büyükşehir Belediyesine veya ilgili bağlı kuruluşa devrediliyor. Köye dönüştürülen belediyelerin taşınmazları ile ihtiyaç duyduklar araç ve gereçler, kurulan komisyonca ilgili köy tüzel kişiliğine bırakılıyor. Yeni kurulacak ilçelerin kaymakamlarına 43 yeni otomobil alınıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 688, Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 387, Milli Eğitim Bakanlığının taşra teşkilatlarına 473, Sağlık Bakanlığının taşra teşkilatlarına 774, Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına 43, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarına 215, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarına 129, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatlarına 215, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına da 301 yeni kadro ihdas ediliyor. Kanunla Türkiye; 16 Büyükşehir, 142 Büyükşehir İlçesi, 65 İl, 750 İlçe, 1130 Belde Belediyesi olmak üzere toplam 2103 belediyeden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-artik-40-belediye_60432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!