Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul artık daha Sıcak

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, İstanbul’un kış mevsimi sıcaklık değerlerinin yükseldiğini, karlı gün sayısının düştüğünü vurgulayarak “1800’lerin sonunda 1900’lerin başında ocak ayında 5.2 derece olan ortalama sıcaklık, 1975-2008 arasında 6.1

Cumhuriyet Gazetesi
İstanbul artık daha Sıcak

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, İstanbul’un kış mevsimi sıcaklık değerlerinin yükseldiğini, karlı gün sayısının düştüğünü vurgulayarak “1800’lerin sonunda 1900’lerin başında ocak ayında 5.2 derece olan ortalama sıcaklık, 1975-2008 arasında 6.1 dereceye çıktı. 19-20 gün arasında değişen karlı gün sayısı da 4-5 güne düştü” dedi.

Prof. Dr. İncecik, iklim değişikliğinden bahsedebilmek için uzun yılların ortalamasına bakmak gerektiğini belirterek “Bir yıl kar çok yağdı, bir yıl yağmadı diye ‘İklimler değişiyor’ demek bilimsel olmaz. Meteorolojide normal dönem diye bir kavram vardır. 30 yıllık ortalama değerlere bakılır ve değişim gözlenir” diye konuştu.

İstanbul ile ilgili meteorolojik ölçümlerin cumhuriyetin ilanından sonra kayıt altına alınmaya başladığını ifade eden İncecik, “Boğazlar İstanbul-Çanakkale Mıntıkası İklimi” kitabında cumhuriyetten önceki bazı kayıtların yer aldığını anlattı. İncecik, 1932’de basılan ve o dönem hazırlanan bir iklim raporunun tercümesi olan kitaptan örnekler vererek İstanbul’un mevsimlerinde yaşanan değişimi ortaya koydu.

İncecik “Bir örneği bende bulunan bu kitapta 1847-1885 yılları arasında Ocak ayı sıcaklık ortalaması 5.2 derece. En son yapılan 1975-2008 dönemine ait değerlendirme arasında yapılan ölçümde ocak ayında ortamalama sıcaklık 6.1 derece. Şubat ayı sıcaklığı da 5.5’ten 5.9’a yükselmiş” dedi.

Yazda değişiklik yok

Prof. İncecik, kentin yaz dönemine ait sıcaklık değerlerinin ortalamasında ise neredeyse hiç değişim olmadığını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-artik-daha-sicak_76877.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!