Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Artık Gerçek Kimliğine Kavuşacak

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bekaroğlu, Türkiye'deki belediyecilik anlayışını değiştireceklerini söyleyerek, "İstanbul'u İstanbul yapan mahalleleri. Bir kültür kenti, dönüşüm adı altında yok ediliyor. İnsanlar, F tipi konutlara mahkum oldu. Şehrin kimliğiyle oynanamaz!" diyor.

Akşam Gazetesi
İstanbul Artık Gerçek Kimliğine Kavuşacak

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bekaroğlu, Türkiye'deki belediyecilik anlayışını değiştireceklerini söyleyerek, "İstanbul'u İstanbul yapan mahalleleri. Bir kültür kenti, dönüşüm adı altında yok ediliyor. İnsanlar, F tipi konutlara mahkum oldu. Şehrin kimliğiyle oynanamaz!" diyor.

Yerel seçimlerin genel seçim havasında geçtiğini söyleyen Saadet Partisi (SP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bekaroğlu, İstanbul'u kimliğine kavuşturacaklarını anlatıyor. Halkın, SP'nin belediyecilik anlayışına güvendiğini ve inandığını söyleyen Bekaroğlu, "Türkiye'de belediyecilik anlayışı müteahhitlik ile sınırlı kalıyor. Mutlaka etik, estetik felsefesiyle belediyecilik anlayışını hakim kılmak gerek. Kentsel dönüşüm projeleri adı altında, İstanbul'un kimliğiyle oynanıyor. Biz dindar insanlarız yolsuzluk yapmayız diyorlar" diyor.

Deprem unutuldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişteki söylemlerini değiştirdiğini öne süren Bekaroğlu söyle devam ediyor: "Tayip Bey, 1995 yılında 3'üncü köprü için 'cinayet' diyordu şimdi ise 3'üncü köprüyü yapmaya karar veriyor. İstanbul'u İstanbul yapan mahalleleriydi. Bir kültür kenti, yok ediliyor; F tipi konutlara insanları mahkum ediyorlar. Tayyip Erdoğan, İstanbul'u Dubai yapmaktan bahsediyor bu, İstanbul'a hakaret etmekten başka bir şey değil. İstanbul'un kimliği ile oynanmasına müsaade etmeyeceğiz. CHP'liler de Paris gibi yapmaktan bahsediyor."

Bekaroğlu, partilerin ve adayların İstanbul ve deprem ilişkisini tam olarak kuramadıklarını ve çözüm üretemedikleri anlatarak, "İnsanlar, depremi hatırlamak istemiyor. İstanbul'un yıkılması, Türkiye'nin yıkımı demektir. 'Depremde hastanelerin durumu ne olacak?' sorusu hala yanıtlanmış değil. Belediyeciliğe bakışımız, çözüm üretmek ve uygulamaya geçmektir. İstanbul'un eski semtlerini, yerinde incelemek gerek. İstanbul'u, depreme hazır hale getirmek istiyoruz" diyor.

Rant ve oy kapısı değil

İstanbul'un iyi yönetilmediğini vurgulayan Bekaroğlu şöyle devam ediyor: "Kimileri İstanbul'u yol ve asfalt görmüş, kimileri ulaşım problemi görmüş, kimileri oy deposu görmüş, kimileri ise rant ve haksız kazanç kapısı olarak görmüş. 89 yıllık İstanbul yönetimlerinin, ortak özelliği İstanbul körlüğüdür. Yaptıkları bütün uygulamalar İstanbul'un canını acıtan, İstanbul'u kimliğinden uzaklaştıran, İstanbul için tehlike ifade eden uygulamalardır" diye anlatıyor.

Neoliberalizmin taşeronu

Bekaroğlu, AKP ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili şöyle: "AKP, egemenlerin yeni politik şablonu olan neoliberalizmin, Türkiye taşeronluğunu üstlenmiştir, IMF direktifleri doğrultusunda 'Elinde para eden ne varsa sat' kolaycılığına esir olmuştur. Dünya egemenlerinin küreselleşme, demokratikleştirme, özgürleştirme gibi pırıltılı ve etkileyici retoriğine aldanmış görünüyorlar. Belediyeyi bir işletme, başkanı işletmeci, hizmeti kar amacı olarak gören, bir kamu hizmet kurumunu piyasa objesine dönüştüren bu aldatılmış zihniyet, satıp savarak sermaye sınıfına yeni rant alanları oluşturmaya devam ediyor. İstanbul'a ve Türkiye'ye ihanet ediliyor."

Çözüm hafif raylı sistem

İstanbul'da ulaşım alanında büyük hatalar yapıldığını söyleyen Bekaroğlu, tünel açarak kentin ulaşım problemini çözülmeyeceğini öne sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tünel projesini israf olarak niteleyen Bekaroğlu, "Ulaşım meselesi tekerlekli araçlarla çözülmez. İstanbul'da raylı sisteme ağırlık vermek gerek. Bakın metro demiyorum. Hafif raylı sistem diyorum. Çünkü metronun maliyeti çok yüksek. Hafif raylı sistemle şehrin trafiği yüzde 35 oranında bir rahatlatılır. Yol geometrisinden kaynaklanın sorunlar nedeniyle trafikte ciddi tıkanmalar yaşanıyor" diyerek sözlerini noktalıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-artik-gercek-kimligine-kavusacak_67652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!