Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Belediyesi'nin 2007'deki Kamu Zararı 1 Milyar TL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cuma günü kamuoyuna “varlığını” duyurduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kamu kaynaklarına verdiği zararı gösteren Sayıştay raporununu açıkladı. Sayıştay müfettişleri tarafından 2007 yılına ait faaliyetlerin incelenmesi sonucunda hazırlanan raporlara göre, İBB’nin yüzü

Radikal Gazetesi
İstanbul Belediyesi'nin 2007'deki Kamu Zararı 1 Milyar TL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cuma günü kamuoyuna “varlığını” duyurduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kamu kaynaklarına verdiği zararı gösteren Sayıştay raporununu açıkladı. Sayıştay müfettişleri tarafından 2007 yılına ait faaliyetlerin incelenmesi sonucunda hazırlanan raporlara göre, İBB’nin yüzü aşkın icraatında 1 milyar TL kamu zararı oluştu.

Milliyet gazetesinin haberine göre Kılıçdaroğlu,  cuma günü yaptığı basın toplantısında Sayıştay’ın 2007 denetimlerinde ortaya çıkan kamu zararını açıklaması için İBB Başkanı Kadir Topbaş’a bir günlük süre verdiğini duyurmuştu.  Kılıçdaroğlu, belediyenin devleti 1 milyar TL zarara uğrattığının Sayıştay raporlarıyla kanıtlandığını söyleyerek, “Bu olağanüstü bir zarar.  Bu zararın ortaya çıkması, kamu kaynaklarının ne kadar savurganca kullanıldığını, AKP’nin niçin bu kadar İstanbul’un üzerine titrediğini, kimlere nasıl kaynak aktardığını gösteriyor” dedi.

Kamu zararı, kanunda “mevzuata aykırı karar, işlem, eylem veya ihmal sonucunda kaynaklarda oluşan eksilme” olarak açıklanıyor. Zarar, tespit edilmesi durumunda, yasal faiziyle birlikte ilgililerden tahsil edilmek zorunda.

İBB: Sadece 27 dosya

İstanbul Belediyesi, “Sayıştay’ın 2007’de belediyede 17 bin dosya incelediğini ve bu dosyalardan 27 tanesinin sorgu konusu edildiğini” bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun “Sayıştay’ın sadece 2007 denetimleri için geldiği ve olağanüstü rakamlarda kamu zararı tespit ettiği” iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Kira gelirleri tahsil edilemiyor

Belediyenin kira gelirlerini de tahsil edemediği belirlendi. Buna göre, Feshane’deki kiraların tahsil edilmemesi nedeniyle 1 milyon 902 bin 461 TL zarara uğrayan belediye, Galata Köprüsü’nün altındaki; Beyoğlu, Şişli ve Tuzla’daki bazı mülklerinin tahsil etmediği kira gelirleri nedeniyle yine 1 milyon TL’yi aşkın zarara uğradı.
İhale edilmediğinden ya da piyasa fiyatlarının çok altında kiralanması nedeniyle Bakırköy’deki 2 bin 687 metrekarelik arsa, Büyükada’daki plaj ve tesislerden 500 bin TL’ye varan zarar oluştu. Büyükşehir atık su kanalları işleri nedeniyle de devleti 50 milyon TL zarara uğrattı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-belediyesinin-2007deki-kamu-zarari-1-milyar-tl_67580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!