Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Bienali'nin Kavramsal Çerçevesi Brecht'ten

Koç Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2009 sonbaharında düzenlenecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi, Bienal’in küratörleri WHW (What, How & for Whom) tarafından 17 Kasım Pazartesi günü Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen canlı performan ile açıklandı. Bienal başlığını, Üç

yapi.com.tr
İstanbul Bienali'nin Kavramsal Çerçevesi Brecht'ten

Koç Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2009 sonbaharında düzenlenecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi, Bienal’in küratörleri WHW (What, How & for Whom) tarafından 17 Kasım Pazartesi günü Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen canlı performan ile açıklandı. 12 Eylül - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 11. Uluslararası İstanbul Bienali, başlığını, Bertolt Brecht’in 80 yıl önce yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan 'İnsan Neyle Yaşar?' adlı şarkıdan alıyor.
 
Üç Kuruşluk Opera, 1928’deki galasında büyük başarı kazanmış ve kısa sürede hem sanatsal bir biçim hem de toplumsal ve siyasi değişimin bir aracı olarak tiyatroda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olmuştu. Oyunda yer alan 'İnsan Neyle Yaşar?' adlı şarkı ise 20. yüzyıl popüler kültür tarihinde özel ve neredeyse simgesel bir rol oynadı; Tom Waits, William S. Burroughs ve Pet Shop Boys gibi farklı tarzlardan birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin küratörleri WHW, Bienal için seçtikleri kavramsal çerçeveyi duyururken alışılagelmiş basın toplantısı formatının dışına çıkarak kavramsal çerçeveyi bizzat kendilerinin oynadığı kısa bir tiyatro gösterisiyle açıklamayı tercih ettiler. Güncel sanat çevresi ve basından davetli konuklara Ses Tiyatrosu’nda Hırvat tiyatro yönetmeni Oliver Frljic’in sahneye koyduğu bir performans sunan WHW, performansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

'İnsan Neyle Yaşar?'

WHW’ye göre 'İnsan Neyle Yaşar?' sorusu, bugün Brecht tarafından ortaya atıldığı 1928 yılındakinden bile daha acil ve can alıcı bir önem taşıyor. 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi 'İnsan Neyle Yaşar?' sergi açısından, sanatçıların bugün aciliyet taşıyan ekonomik ve toplumsal soruları sormasını sağlayacak bir tür senaryo işlevi görecek.

WHW, Brecht’i tekrar gündeme getirerek çağdaş kapitalizm koşullarında sanatsal uğraşın rolü hakkında bir düşünme denemesine girişmeyi ve günlük pratiklerimizi, değer sistemlerimizi ve eylem biçimlerimizi yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. 'İnsan Neyle Yaşar?' sorusuyla WHW, Brecht’in çalışmalarına; yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak değil; çeşitli sanatsal pratikler ile sanata yaklaşım modelleri, önerileri ve stratejilerinin kaynağı olarak dönmeyi hedefliyor.

What, How & for Whom / WHW

11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin küratörleri What, How & for Whom / WHW (Ne, Nasıl ve Kimin için) dört kadın küratörden oluşuyor: Zagreb Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Karşılaştırmalı Edebiyat alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Ivet Curlin, Ana Devic, Nataša Ilic ve Sabina Sabolovic. 1999 yılında kurulan WHW, çalışmalarını Hırvatistan’ın Zagreb kentinde yürütüyor ve 2003 yılından bu yana Zagreb Belediyesi’ne bağlı, kâr amacı gütmeyen Nova Galerisi’ni yönetiyor. WHW güncel sanat alanında 1989 sonrasında gerçekleştirdikleri toplumsal içerikli çalışmalar nedeniyle, ERSTE Vakfı tarafından bu sene verilmeye başlanan İgor Zabel Kültür ve Teori Ödülü’nün de ilk sahibi oldu.

11. Uluslararası İstanbul Bienali pproje başvuruları

11. Uluslararası İstanbul Bienali’ne katılmak isteyen sanatçıların Bienal’in kavramsal çerçevesiyle ilgili proje önerilerini 30 Ocak 2009 tarihine kadar;

Uluslararası İstanbul Bienali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı
İstiklal Caddesi No: 64, Beyoğlu 34435 İstanbul

veya

application.ist.biennial@iksv.org adresine ulaştırmaları gerekiyor. 11. Uluslararası İstanbul Bienali’ne davet edilecek sanatçılar ve projeleri 2009 Haziran ayında kesinleşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-bienalinin-kavramsal-cercevesi-brechtten_64700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!