Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesinde İşbaşı

İstanbul Boğazı’nda alternatif ve hızlı bir karayolu geçişi sağlamak amacıyla halen yapım aşamasında bulunan Marmaray projesinin 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa edilecek proje, mevcut iki köprünün trafik yüklerini paylaşarak İstanbul’a daha dengeli ve hızlı bir şehir içi ulaşımı kazandırmayı hedefliyor. Proje yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir

yapi.com.tr
İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesinde İşbaşı

Kazlıçeşme ile Göztepe arasında halen 100 dakikaya varan seyahat süresini 15 dakikaya kadar indirecek olan Avrupa-Asya bağlantısı iş başlatma töreni, Haydarpaşa Limanı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kore Başkonsolosu Jong Kyoung Hong ve Avrasya Tüneli İşletme ve inşaat Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu’nun katılımıyla yapıldı. İstanbul Boğazı’nda alternatif ve hızlı bir karayolu geçişi sağlamak amacıyla halen yapım aşamasında bulunan Marmaray projesinin 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa edilecek proje, mevcut iki köprünün trafik yüklerini paylaşarak İstanbul’a daha dengeli ve hızlı bir şehir içi ulaşımı kazandırmayı hedefliyor.Proje yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir yatırımla 55 ayda tamamlanacak. T.C. Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) proje için 'Yap-işlet-devret' modeliyle açtığı uluslararası ihaleyi Türk-Kore Ortak Girişimi kazanmış ve daha sonra Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. ismini almıştı.

Proje, Asya ile Avrupa arasında doğrudan ulaşım kolaylığı ve hızlı bir geçiş güzergâhı yaratacak. Azalan seyahat süresi ve artan güvenilirlik gibi önemli ekonomik ve fiziki faydalar sağlayacak olan proje, Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı ile Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki en pratik güzergâh olacak. Tünelin iki havalimanı arasında sağlayacağı entegrasyonun İstanbul'un uluslararası hava ulaşımındaki konumuna önemli katkıda bulunması bekleniyor.

Deniz tabanının altındaki bölüm 3,4 kilometre

Proje, İstanbul Boğazı’nı deniz tabanının altından geçecek 5,4 kilometrelik iki katlı bir tünelin inşaatıyla birlikte, Avrupa yakasında Kennedy Caddesi ve Asya yakasında D100 İstanbul-Ankara Devlet Karayolu’nun genişletilmesi ve bağlantı yollarının iyileştirilmesinden oluşuyor. Toplam uzunluğu 14,6 kilometre olan güzergâhta tünel, deniz tabanının en derin olduğu noktada eksi 61 metreden ve 25 metre örtü kalınlığının altından geçecek. Deniz tabanının altındaki bölüm 3,3 kilometre uzunluğunda olacak. İki katlı olarak inşa edilen tünelin Boğaz geçişi bölümünde, deniz tabanının altındaki kaya katmanları TBM (Tünel Açma Makinesi) teknolojisiyle aşılacak. Proje 13,7 metre TBM kazı çapı ile dünyada 6. sırada yer alıyor. İki yıldır süren kapsamlı çalışmalarla çevreye ve topluma etkisi değerlendirilen projenin tasarımında, tüm güvenlik önlemleriyle birlikte deprem güvenliği de ön planda tutuldu. Richter ölçeğine göre 7,5 şiddetindeki sarsıntılara dayanıklı olarak tasarlanan tüneli, olası tsunami dalgaları da etkilemeyecek.

Yaklaşım yolları tamamlandığında İBB’ye teslim edilecek

Asya-Avrupa yaklaşım yolları ve yol genişletme çalışmaları tamamlandığında, bağlantı yollarıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek. Genişletme ve iyileştirme çalışmaları, Florya-Sirkeci Sahil Yolu’nda Kazlıçeşme’den başlayacak ve Kennedy Caddesi’ndeki çalışmalarla mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarılacak. Asya yakasında ise D100 Karayolu, Göztepe Kavşağı’na kadar olan bölümde 8 şeride çıkarılacak. Mevcut kavşak ve kesişmelerin yerini alt geçitler alacak ve yayalar için yeni üst geçitler yapılacak.Projenin teknik verileri

• Projenin toplam uzunluğu: 14.6 km
o Avrupa yakası yaklaşım yolu: 5.4 km
o Boğaz geçişi bölümü: 5.4 km
o Asya yakası yaklaşım yolu: 3.8 km
• Boğaz’da TBM ile geçilecek uzunluk: 3.4 km
• TBM kazı çapı: 13.7 metre
• En derin deniz taban kotu : - 61metre
• En düşük örtü kalınlığı: deniz tabanından 25 metre
• En düşük tünel kotu : - 106,4 metre
• Marmaray ile mesafe: güneyinde 1.8 km
• Proje tutarı: yaklaşık 1.1 milyar USD
• İnşaatın tamamlanma süresi: 55 ay
• Günlük kapasite: Her iki yönde toplam 120.000 araç

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.

Projede benimsenen Yap-işlet-devret modeli, özel sektörün yatırım dinamizmi ve proje tecrübesi ile uluslararası finans kuruluşlarının desteğini ve kamu hizmeti güvencesini bir araya getirdi. Projenin yüklenicisi ATAŞ, her biri büyük  ölçekli altyapı ve ulaşım projeleriyle tanınan yerli ve yabancı firmaların ortaklığında kuruldu. Türkiye ve dünyada başarılı projelere imza atan Yapı Merkezi A.Ş. liderliğinde gerçekleştirilen kuruluşun ortakları Yapı Merkezi, SK-E&C, Kukdong, Samwhan Corp. ve Hanshin’den oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-bogazi-karayolu-gecis-projesinde-isbasi_85986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!