Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, Tarihe 'Büyük Koruma!...'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin gerçek hazinelerinden olan 'Tarihi Doku'nun yeniden canlandırılması için, çok büyük çaplı restorasyon, onarım v

İBB
1 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, Tarihe 'Büyük Koruma!...'

stanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin gerçek hazinelerinden olan 'Tarihi Doku'nun yeniden canlandırılması için, çok büyük çaplı restorasyon, onarım ve çevre düzenleme projeleri yürütüyor...

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un tarihi dokunun ihyası için, birçok proje yürütüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde devam eden İslami eserlere yönelik onarım ve restorasyon çalışmaları şöyle;

Eyüp Hüsrev Paşa Tekkesi Restorasyon Projesi;
Hüsrev Paşa Külliyesi'nin bir parçası olan Tekke, 387 metrekare alanlı ve 2 katlı bir yapı. 2001 yılı içinde 29 milyar 600 milyon lira bedelle binanın rölöve-restitüsyon çizimleri elde edildi. İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, yapının içerisinde girilemeyen bölümlerde kazı yapılmasına karar verdi. Kurul'ca istenilen fotoğrafların uygun görülmesini müteakiben proje onayı yapılacak. Kültürel bir fonksiyon verilerek yeniden tarihi doku içindeki yerini alması planlanıyor...

Beyoğlu Türabi Baba Tekkesi Projeleri;
Yapı şu anda tamamen yokolmuş durumda. Türabi Baba Tekkesi'ne ait bir çeşme mevcut. Mülkiyeti Vakıflar'a ait olan yapının tahsisi talep edildi, cevap bekleniyor.

Beşiktaş- Safiye Sultanzadeler Haziresi Envanter ve Düzenleme Projesi;
Hazirenin Rölöve-Restitüsyon ve tarihsel araştırma neticeleri sonuçlandı, mezar taşları okunarak rölöveleri alındı. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan hazire ile mezar taşlarının düzenlenmesi ve çevre düzenleme projesi yapılıyor. Rölöve-Restitüsyon Projeleri, 3 No'lu Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Restorasyan ve çevre düzenleme projeleri ise, Büyükşehir Belediyesi'nce inceleniyor. Uygun görülmesi halinde, bu projeler de Anıtlar Kurulu'na gönderilecek.


Kasımpaşa Mevlevihanesi Restorasyon Projesi;
Beyoğlu Sururi Mahallesinde bulunan yaklaşık 4 bin metrekarelik Mevlevihane ve müştemilatının tamamı, Sururi Abdidede Vakfı adına kayıtlı bulunuyor. Parsel, imar planında park sahasında kalıyor.

Büyükşehir Belediyesi; Kasımpaşa Mevlevihanesi'nin İstanbul'un Fethi'nin 550. Yılı anısına bitirilmek üzere restore edilerek, eğitim amaçlı olarak kullanılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne talepte bulundu. Projenin ön araştırması Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Mevlevihanenin mülkiyet probleminin çözülmesinin ardından rölöve, restitüsyon, restorasyon proje ve uygulamasının yaptırılması programa alınacak. Yangın sonucu yok olan yapı, günümüzde varlığı bilinen çok az sayıdaki kültür varlıklarımızdan.

Eyüp-Beşirağa Medresesi Restorasyon Projesi;
Medrese Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde, ancak Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisli... Medresenin restorasyon ve onarım çalışmaları için, ihale dosyası hazırlanıyor.

Eyüp-Piyer Loti-Tokmaktepe ve Üsküdar Karacaahmet Mezarlıkları Mezar Taşları Restorasyon Projesi;
Proje, 2001 yılı içinde tamamlanarak teslim edildi. Yerel yönetim-sivil toplum dayanışmanın çok güzel bir örneğinin verildiği çalışmanın finansını, Mercan-Şahin Mehmet Ali Paşa Camii Derneği üstlenirken, restorasyon projesi Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleştirildi. Tarihi caminin yangın sonucu yok olan son cemaat yeri dışındaki bölümleri, İstanbulu'un tarihi hazinesine yeniden kazandırılmış oldu.

Beykoz-Mihrişah Valide Sultan Camii Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi;
Projenin çalışmaları sürdürülüyor. Caminin restitüsyon projeleri Anıtlar Kurulu'na gönderildi. Te'kid yazıları gönderilerek, projenin ivedilikle gündeme alınması istendi. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan yapı, Küçüksu Kasrı'nın arka bölümünde yol kenarında yer alıyor.

Karaköy Mescidi Restorasyon Projesi;
Fatih Sultan Mehmet zamanında, tekke ve mescid olarak yapılan, daha sonra minber ilavesi ile camiye dönüştürülen Karaköy Mescidi zamanla harap olduğundan, önce Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından 1903 yılında da İtalyan Mimar Raimondo Tommaso D'aranco tarafından 'Art Nouveau' tarzında yeniden yapılarak harap halden kurtarıldı.

1958 yılında Karaköy'de ana caddesi yapımı nedeniyle yıkılan mescidin orijinal yeri hala boş... Karaköy Mescidi, Osmanlı İmparatorluğu'nun tamamen ahşap ilk ve tek mescidiydi....

Temel kalıntıları hala mevcut olan mescidin koruma planlarının onaylanmasının ardından, restitüsyon ve restorasyon projesi yapılacak. Karaköy Mescidi, Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğümüzün bir çalışması olarak 2002 yılı Yatırım Programı'nda yeraldığı gibi, 2003 Yılı Programı'nda da yer alıyor. 1/5000'lik Beyoğlu Kentsel SİT Alanı Koruma amaçlı Nazım İmar Planı, İBB Planlama ve İmar Daire Başkanlığı'nca hazırlandı ve Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Bereketzade Camii Restorasyon Projesi;
Cami ve medreresi yıkılmış durumda. İlgili Kurul kararına göre; cami arsası kadastrodaki değişiklikler nedeniyle fiili yol üzerinde kalmış durumda olduğundan, özgün şekliyle rekonstrüksiyonu mümkün görünmüyor. Koruma Amaçlı İmar Planı ile yapılacak düzenleme sonrasında konu değerlendirilecek. Plan kararı bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuksehir-belediyesinden-tarihe-buyuk-koruma-_9096.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • karaköy civarında malum bir de arap camii denilen en eski camilerden biri var. eski kartpostallarda, resimlerde bu cami gayet güzel gözükmekte. ancak günümüzde camiyi görmek ve bulmak için sanırım hususi uğraş gerekiyor. benim arzum, zorlanmadan, eskiden olduğu gibi bu caminin uzaktan bakınca görülmesi. bunun için de ne lazım? onu göstermeyen ve tamamen galata mimarisine aykırı binaların ortadan kaldırılması ve cadde ile arasındaki yerin istimlak edilerek önünün açılması. istanbul(sur içi) ve bilad-ı selase denilen eyüp, üsküdar ve galata mümkün olduğu kadar orjinal haline getirilmesi. ayrıca, mühendishane-i bahr-i hümayun olan eski bahriye mektebi-hasköy'deki ve şimdi bir kısmı askerlik şubesi bir kısmı beyoğlu adliyesi-olan bina grubu "deniz müzesi olarak değerlendirilemez mi? saygılarımla. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!