Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Cumhuriyeti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u gelecek yıl birçok devlet başkanının bile elinde bulunmayan bir ekonomik kaynakla yönetecek. Nüfusu 13 milyona ulaşan İstanbul gelecek yıl devasa bir bütçeye kavuşacak. 2011 yılı konsolide bütçesi 18 milyar lirayı bulacak. Bu bütçe, IMF’nin gayri safi milli hasıla hesabına göre 73

Radikal Gazetesi
İstanbul Cumhuriyeti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u gelecek yıl birçok devlet başkanının bile elinde bulunmayan bir ekonomik kaynakla yönetecek. Nüfusu 13 milyona ulaşan İstanbul gelecek yıl devasa bir bütçeye kavuşacak. 2011 yılı konsolide bütçesi 18 milyar lirayı bulacak. Bu bütçe, IMF’nin gayri safi milli hasıla hesabına göre 73 ülkenin ekonomisini geride bırakıyor.

İstanbul’a 2011 için 18 milyar 54 milyon 984 bin TL’lik bir konsolide bütçe hazırlandı. Bu konsolide bütçenin 6 milyar 700 milyon lirası belediyeye, 3 milyar 256 milyon 532 bin lirası İSKİ’ye, 1 milyar 800 milyon 445 bin lirası İETT’ye ve 6 milyar 298 milyon 7 bin lirası da belediyeye bağlı 25 şirkete ait.

Bakanlıkları da geçti

İstanbul’un bütçesi, yatırım ve personel harcaması fazla olan 12 bakanlığı da geride bırakıyor. Belediye ayrıca Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ile MGK Genel Sekreterliği’ne ayrılan payın da üzerinde yer alıyor. İstanbul’un bütçesi ülkelerin milli gelirleri ile kıyaslandığında Topbaş’ın elindeki ekonomik olanak daha da iyi anlaşılıyor. Dolar bazında 13 milyar dolara ulaşan İstanbul bütçesi Gabon, Arnavutluk, Gürcistan, Ermenistan’ın da aralarında bulunduğu 73 ülkenin gayri safi milli hasılasını aşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-cumhuriyeti_83829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!