Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Depremine Bir Tahmin daha

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depreminin büyüklüğünün mutlaka 7'nin üzerinde olacağını, burada 240 yıllık enerji birikimi bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Gölcük'ün bulunduğu bölgenin de her yıl 12 ile 17 milimetre

CNN Türk
İstanbul Depremine Bir Tahmin daha

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depreminin büyüklüğünün mutlaka 7'nin üzerinde olacağını, burada 240 yıllık enerji birikimi bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Gölcük'ün bulunduğu bölgenin de her yıl 12 ile 17 milimetre arasında batıya doğru kaymakta olduğunu tesbit ettiklerini belirtti.

Bugün İzmit Yahya Kaptan Semti'ndeki 24 Kasım Anadolu Lisesi ve İzmit Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerine ortak bir deprem konferansı veren Gündoğdu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haiti'de binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin çok sert olduğunu belirten Gündoğdu, bu depremin değişik bir karaktere sahip olduğunu, beklenenin üzerinde hasara yol açtığını anlattı. Haiti'deki can kaybının fazla olmasının bir başka nedeninin ise yoksul ülke olmasından kaynaklandığını da söyleyen Doç. Dr. Gündoğdu, "Ölü sayısının 200 bin kadar olacağına inanmıyorum. Bugünkü açıklamalara göre 75 bin can kaybı olarak tahmin ediyorlar. İstanbul'dan bile küçük bir yer. ABD birçok asker göndermiş. O da ilginç aslında. Belki de düzen altına almak istiyorlar. Ciddi bir yağma var orada. Bundan ders çıkartmak lazım" diye konuştu.

Doç. Dr. Gündoğdu, İstanbul ve çevresinde beklenen depremlerde çok yıkıcı hasar olmasa dahi bir yağmanın olacağını, kaos yaşanacağı, bir kaotik ortamın olacağının da kesin olduğunu belirttti. Gündoğdu, "17 Ağustos'ta arama kurtarma öndeydi. Bu depremde iletişim ve güvenlik öne çıkacak. Planlamalar buna göre yapılıyor. Haiti'deki deprem burayı harekete geçirmez. İnsanlar korkuyor. Onların yapılarıyla bizlerin tektonik yapıları arasında bir bağ yok. Ayrıca olası Marmara depreminin büyüklüğü 7'nin üzerinde olacaktır. Burada 240 yıllık enerji var" dedi.

Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde ise yılda 12- 17 milimetre arasında batıya doğru hareket ettiğini söyledi.

Gündoğdu, "Göreceli bir hareket ama esas Gölcük hareketli. Bu 17 milimetrelik yer değiştirme depremin enerji kaynağını oluşturuyor. Hani şöyle elinizi sürtseniz ısınır. Düşünün yılda 1.7 santimetre hareket olduğunu. GPS ölçümü bunlar. 2- 2.5 santim üzerinden hesaplamımızı yapıyorduk. Onlar 1.2 ile 1.7 santim arasında olduğunu söylüyorlardı. 'Az bir enerji birikti, tek parça kırılacak. Enerji yok. O yüzden parça parça kırılacak.' Bunlar spekülatif" diye konuştu.

Oğuz Gündoğdu, " 5-10 senedir GPS teknolojisi ile dünyada ölçüm yapılıyor. Beklediğimiz deprem 240 yıldır enerji biriktiriyor. Marmara, yani Kuzey tarafı önünde birikiyor. Bir tanesi o enerjiyi tam yansıtacak. Öbürleri daha küçük enerji olabilir. Çok hızlı olursa, yani Haiti, İran Bam depremi gibi 7.6'yı mumla ararız. Çok açık birşey. Sismologlar bunları bilirler. Çok mu yıkıcı? Olacakların cevaplarını veremezler" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-depremine-bir-tahmin-daha_75919.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!