Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul ‘Dünya Tasarım Başkentliği’ni de İstiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantılarının son birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin '2014 Dünya Tasarım Başkentliği' için adaylık müracaatında bulunmasını içeren rapor görüşülerek

yapi.com.tr
İstanbul ‘Dünya Tasarım Başkentliği’ni de İstiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantılarının son birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin '2014 Dünya Tasarım Başkentliği' için adaylık müracaatında bulunmasını içeren rapor görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.
 
Kabul edilen rapora, bilginin ve teknolojinin büyük bir hızla insanlığın hizmetine sunulduğu bir dünyada yaşanıldığına dikkat çekilerek, şehirlerin yaşanan bu değişimin baş aktörleri olarak ön plana çıktığı vurgulandı. Kentlerin kaynaklarını harekete geçirebildiği ölçüde küresel ölçekte yaratıcı kent olabilme misyonuyla gelişme ve kalkınma stratejilerini belirleyebildiğinin ifade edildiği raporda, “Tasarım tüm bu yaşanan küresel ve ekonomik değişim ve stratejilerin temel enstrümanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bilginin ve yatırımın merkezi durumunda olan küresel kentler; yenilikçi tasarıma verdikleri önem ve yenilikçi tasarımı üretimin her alanında geliştirmek ve güçlendirmek için yaptıkları yatırımlar ile diğer kentlerden ayrılmaktadır” denildi.
 
Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından Belediye Meclisi’ne sunulan raporda; İstanbul’un '2014 Dünya Tasarım Başkenti' olmasının Türkiye’nin ve şehrin küresel ölçekte yenilikçi tasarımın merkezi olması yolunda büyük mesafe alacağının altı çizilerek, “Bu da ülkemiz ekonomisine, üretim ve ihracat altyapısına yüksek katma değerli bir geri dönüş sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
İstanbul, iki yılda bir düzenlenen tasarım başkenti seçmelerinin 2014 yılındaki unvanını alabilmek için Çin'in başkenti Pekin'le çekişecek. Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplumu Konseyi tarafından verilen unvan sayesinde seçilen kent, 2 yıl boyuncu dünyaca ünlü tasarımcı ve mimarlara ev sahipliği yapacak. Tasarım başkenti seçilen kent, 24 aylık bir sürede onlarca konferans, kongre ve etkinliğe ev sahipliği yapacak; şehir ekonomik olarak önemli bir kazanç elde edecek.
 
1957 yılında kurulan konseyde, 50'den fazla ülkede 150 bin tasarımcı üye bulunuyor. 2008 yılında verilmeye başlanan unvana, ilk olarak İtalya'dan Torino layık görüldü. 2010 yılında Seul'un ev sahipliği yaptığı başkentlik, 2012 yılında Helsinki'ye verilecek.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-dunya-tasarim-baskentligini-de-istiyor_86830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!