Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 'En Muhteşem' 25'inci Şehir

Independent tarafından yayınlanan ve dünyanın en muhteşem 60 şehrinin sıralandığı listede İstanbul 25'inci oldu. Listenin başında Londra yer alırken, gelişen dünya ülkelerinden ve Arap Emirlikleri'nden şehirler de yerlerini aldılar.

Zaman Gazetesi
İstanbul 'En Muhteşem' 25'inci Şehir

b>The Independent tarafından yayınlanan ve dünyanın en muhteşem 60 şehrinin sıralandığı listede İstanbul 25'inci oldu. Listenin başında Londra yer alırken, gelişen dünya ülkelerinden ve Arap Emirlikleri'nden şehirler de yerlerini aldılar.

Gazete tarafından hazırlanan raporda dünyanın başşehri seçilen Londra'nın ardından New York, Paris, Tokyo ve Chicago geliyor. Londra toplam 61 puan ile birinci olurken 25 puan ile 25'inci olan İstanbul'un ardından Sidney ve Kopenhag geldi. Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi ve ticari merkezi Dubai ile Suudi Arabistan'dan Riyad da sıralamaya girdi. Sıralamada ayrıca gelişen şehirlerden Pekin 16'ncı, Moskova 17'nci, Şanghay 22'nci, Delhi 29'uncu, Kahire 35'inci, Lagos 54'üncü ve Addis Ababa 60'ıncı oldu. Listede New York Kuzey Amerika'nın, Paris kıtasal Avrupa'nın, Tokyo Asya'nın, Johannesburg alt-Sahara Afrika'nın, Mexico City Latin Amerika'nın, Sidney güney yarımkürenin ve Dubai de Ortadoğu'nun başşehri seçildi. Her şehir için artı ya da eksi puanın verildiği kriterler arasında haftalık uluslararası uçuş sayısı, şehirdeki metro ağının uzunluğu, borsa değeri, senfoni orkestrası sayısı, Google'da şehrin ismi yazıldığında kaç milyon adet link bulunduğu, etnik restoran sayısı, Forbes 500 şirketlerinden kaç tanesine ev sahipliği yaptığı ve olimpik oyunların şehirde kaç defa oynandığı sayıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-en-muhtesem-25inci-sehir_58406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!