Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Erkek Lisesi de Miniaturk'te

Tarihi Duyun-u Umumiye (Osmanlı İmparatorluğu’nun dış borç ödemelerini denetleyen kurum) binasında eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi, Türkiye’nin önemli ve tarihi mimari yapılarının sergilendiği Miniaturk’teki yerini aldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine damgasını vuran 112 yıllık binanın maketi, 7 Ağustos Cuma akşamı saat 19:30’da sarı -

yapi.com.tr
İstanbul Erkek Lisesi de Miniaturk'te

Tarihi Duyun-u Umumiye (Osmanlı İmparatorluğu’nun dış borç ödemelerini denetleyen kurum) binasında eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi, Türkiye’nin önemli ve tarihi mimari yapılarının sergilendiği Miniaturk’teki yerini aldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine damgasını vuran 112 yıllık binanın maketi, 7 Ağustos Cuma akşamı saat 19:30’da sarı - siyahlı camianın da katılacağı bir törenle Miniaturk ziyaretçilerine sunulacak. 

Duyun-u Umumiye Binası

Cağaloğlu’nda bugün İstanbul Erkek Lisesi olarak kullanılan eski Düyun-u Umumiye binası, Birinci Ulusal Mimarlık dönemine geçişi sağlayan örneklerin başında gelmekte. 1897 yılında tamamlanan yapının mimarlığını İtalyan Alexandre Vallauri üstlendi. Aynı zamanda Sanayi-i Nefise Mektebi’nde mimarlık hocası olarak da görev yapan Vallauri, Galata’da Osmanlı Bankası, Gülhane’de Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi (eski Sanayi-i Nefise Mektebi), Beyoğlu'nda Pera Palas Oteli, Raimondo D’Aronco ile birlikte de Mektep-i Tıbbiye-i Şahane (Haydarpaşa eski Lisesi) binalarıyla da tanınıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-erkek-lisesi-de-miniaturkte_71269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!