Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Görücüye Çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 8-11 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde yapılacak Uluslararası Proje Finansman Yatırım Platform

Sabah
İstanbul Görücüye Çıkıyor

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 8-11 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde yapılacak Uluslararası Proje Finansman Yatırım Platformu'na (MIPIM) 20 proje ile katılacak..

Her yıl mart ayında düzenlenen ve kentlerin projeleriyle yarıştığı dünyanın en prestijli platformu olan MIPIM'a bu yıl ilk kez katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehircilik Atölyesi tarafından hazırlanan ve 10'u fizibilitesi, ön değerlendirmesi yapılmış toplam 20 projesini yatırımcıların ilgisine sunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, söz konusu projeleri ile MIPIM'a ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası ölçekte yatırımcıların ilgisini çekecek vizyon projelerle platforma katılacaklarını söyledi.

İstanbul'un raylı sistemlerini de platformda konuşacaklarını, Beylikdüzü-Bakırköy, Üsküdar-Altunizade, Ümraniye-Levent ve temeli atılan Kadıköy-Kartal hattını yap-işlet sistemiyle yatırımcıların ilgisine sunacaklarını dile getiren Kadir Topbaş, kente 10 milyar dolar da, 20 milyar dolar da yatırım getirilse yetmeyeceğini sözlerine ekledi.

PLATFORMDA YER ALACAK PROJELER

MIPIM'a, Şişli Kültür Merkezi, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, akvaryum ve hayvanat bahçesi temalı Eğlence Parkı, Tarabya Sağlık ve Ekolojik Güzellik Parkı gibi projelerin yanı sıra İstanbul'un simgeleri olacak ''Geleceğin imaj kuleleri'' adıyla katılacak gökdelen
projeleri şunlar:

İstower; İETT'nin Levent'teki garaj alanında 200 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan proje, ofis, rezidans, alışveriş, eğlence ve otopark içeriyor. Platformda, yatırımcılar ve geliştiriciler tarafından sunulacak proje ve alternatif işbirliği olanakları değerlendirilecek.

Çamlıca Tower; Boğaz'ın Çamlıca Tepesi'nde yer alan ve halen önemli bir rekreasyon alanını içeren 50 hektarlık proje alanı, potansiyel yatırımcı ve işletmecilere, kamu-özel sektör ortaklığı, tasarla-yap-finanse et-işlet işbirliği modelleri ile sunulacak. Önerilen konsept, televizyon kulesi, otel, kongre, alışveriş ve eğlence olanakları ile belediyenin sağlayacağı teleferiği kapsıyor.

Bosphorus Tower; Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün Zincirlikuyu'daki 8 hektarlık alanında yer alacak kule, panoramik bir manzaraya sahip olacak. Proje, potansiyel yatırımcı ve
geliştiricilerin alternatif önerilerine sunulacak.

Skyport Tower; TEM Otoyolu kenarında KİPTAŞ ve İSTON genel müdürlüklerine ait arsa üzerine inşa edilecek kule, geleceğin kimlik binası olarak görücüye çıkıyor.

Millennium Towers; Avrasya kıtası ile Afrika'ya hitap edecek 10 milyar dolarlık dev bir proje. 3 kuleden ve etrafında tamamlayıcı sayısız unsurdan oluşan MIA Avrasya kuleleri, İstanbul'u karar alma merkezlerine taşıyacak bir proje.

Urban Spines; Yeni kentsel omurgaların ve kentin geleceğinin şekillendirileceği proje, TEM ve E-5 gibi iki kent dokusunu, kentlerin buluşma merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Alışveriş, iş ve buna bağlı konut merkezlerinin yapımını içeren proje ile bölgenin ihtisas şehrine dönüştürülmesi hedefleniyor.

DİĞER PROJELER

Platforma katılacak diğer projeler de şunlar:

Kartal Taş Ocakları Dönüşüm Projesi; 40 hektarlık kamu arazisi üzerinde otel, alışveriş merkezi, rezidans, spor, eğlence ve benzeri fonksiyonlar ile 10 hektarlık suni gölet alanını içeren proje planlama aşamasında ve geliştirici ile yatırımcıların alternatif tasarımlarına açık.

Küçükçekmece Göl Çevresi; Yat limanı, özellikli bina grupları ve gölün ortasında paleolitik kültürün hitap ettiği su içi yerleşmeleri olan özellikli bir proje.

Haliç'e Konaklama; Turizme hizmet amacıyla Osmanlı otantik stilinde kalyon inşa edilerek gemi-otel yapılacak.

Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi; Deprem ve kentsel dönüşüm çerçevesinde hazırlanan proje ile bazı mahallelerde örnek proje uygulamaları açısından fon temin edilmeye çalışılacak.

Bu arada, Zeytinburnu Uluslararası Deniz Terminali ve Yat Limanı Anahtar Kentsel Dönüşümü Projesi, Haydarpaşa Limanı'nın yat limanına dönüştürülmesi, tarihi yarımada, Yedikule, Dolmabahçe ve Kadıköy ile ilgili çeşitli projeler de platformda yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-gorucuye-cikiyor_23490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!