Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İstanbul Hakkında Her Şey'

Ödüllü gezgin ve Türk tarihçisi Saffet Emre Tonguç ile İngiliz seyahat yazarı Pat Yale tarafından kaleme alınan 650 sayfalık kitap, raflardaki yerini aldı. ''Avrupa'da Görülecek 101 Yer'' kitabıyla, en çok satanlar listesine giren ve ödüller alan Tonguç ile 10 yıl boyunca dünyanın en ünlü rehber kitaplarından ''Lonely Planet''in Türkiye'sini yazan

NTV
'İstanbul Hakkında Her Şey'

STRONG>Ödüllü gezgin ve Türk tarihçisi Saffet Emre Tonguç ile İngiliz seyahat yazarı Pat Yale tarafından kaleme alınan 650 sayfalık kitap, raflardaki yerini aldı.

''Avrupa'da Görülecek 101 Yer'' kitabıyla, en çok satanlar listesine giren ve ödüller alan Tonguç ile 10 yıl boyunca dünyanın en ünlü rehber kitaplarından ''Lonely Planet''in Türkiye'sini yazan Yale, ''İstanbul'a Ait Her Şey'' için 3 yıl çalıştı.        

Boyut yayınlarından çıkan, bugüne kadar kaleme alınan en kapsamlı, en güncel ve en zengin görsel içeriğe sahip ''İstanbul'' kitabı olmaya aday eserde, Tonguç ve Yale, okuyucularla kentin en özel sırlarını paylaşıyorlar.        

Şehirde bazen yürüyerek, bazen değişik araçları kullanarak 15 bin 600 kilometre yol kat eden yazarların kendi çektikleri fotoğraflara, 60'tan fazla fotoğrafçı katkı sağladı. 32 bin fotoğraf arasından en iyilerini seçmeye çalışan iki yazar, kitapta 3 bin fotoğraf, illüstrasyon, harita, gravür, minyatür ve tarihi fotoğraf kullanıldı.        

Tarihi ve turistik mekanlar dışında, şehirdeki restoran, kafe, bar, dükkan, otel, hotel, gece kulübü ve hamam gibi 2 bine yakın mekanı ziyaret eden yazarlar, görüşlerini satırlara aktardı. Şehrin insanlarıyla konuşan, onlardan aldıkları ip uçlarıyla yeni ufuklara yelken açan yazarlar, Gebze'den Ağva'ya, Hereke'den Büyük Çekmece'ye şehirde ayak basmadık yer bırakmadı.        

Müşteri olarak gittikleri restoranları, kafeleri, otelleri, hamamları, gece kulüplerini, barları ve farklı mekanları kendi yorumlarını katarak kelimelere döken yazarlar, kitabı ''dünyanın en güzel şehri'' olarak gördükleri İstanbul'a ithaf ettiler.
        
GEZGİN VE TÜRK TARİHÇİSİ SAFFET EMRE TONGUÇ

Saffet Emre Tonguç, 1966 yılında doğdu. Şişli Terakki Lisesini bitiren Tonguç, İşletme okuma hayaliyle Boğaziçi Üniversitesi'ne girdi. Turizm ve Otel yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi bölümlerinden mezun olan Tonguç, Viyana Ekonomi Üniversitesi'nde işletme üzerine iki yıl doktora çalışması yaptı.        

1987 yılında turizm bölümü öğrencisiyken profesyonel rehberliğe adım atan Tonguç, gerek mesleki gerek şahsi ilgisinden dolayı 112 ülkeye seyahat etti.       

Hürriyet Gazetesi'nin seyahat ekinde ve Voyager dergisinde okuyucularla buluşan Tonguç'un yazdıkları yurt dışında Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yayınlarda yer aldı. Mayıs 2007'de ''Türkiye'de Görülmesi Gereken 101 yer kitabı piyasaya çıkan Tonguç, 2005 ve 2009 yıllarında Rotary Kulübü tarafından ''Meslek Üstün Hizmet Ödülü''ne layık görüldü.        

''Yılın Gezi Yazarı'' olarak ödüllendirilen Tonguç, 2007'de ''Beyaz Kristal yarışmasında'' Turizm Yazarlığı ödülü aldı. SKAL Kulübü tarafından ''Türkiye'nin En iyi Profesyonel Rehberi'' seçilen Tonguç, ''Avrupa'da Görülecek 101 Yer'' isimli dördüncü kitabıyla '' Yılın En İyi Kitabı'' ödülünü kazandı.
      
İNGİLİZ SEYAHAT YAZARI PAT YALE

Londra'da doğan Pat Yale Türkiye'ye ilk kez 1974 yılında geldi. Cambridge Üniversitesi'nde tarih öğrenimi gören Yale, mezuniyet sonrası turizm sektöründe çalışmaya başladı. Bu sayede çok sayıda ülkeye seyahat etme imkanı bulan Yale, 1992 yılında ''The Good Tourist in Turkey'' kitabında eş yazarlık yaptık.        

Daha sonra ''Lonely Planet'' için çalışmaya başlayan Yale, 10 yıl boyunca Türkiye rehber kitaplarında ve daha pek çok eserde ortak yazar olarak görev aldı.        

Yazdığı ''A Handbook for Living in Turkey'' ile Türkiye'de yaşayan yabancılara yardımcı olmayı hedefleyen Yale, Today's Zaman, Sunday's Zaman ve Time Out İstanbul'da yazılar yazdı.       

Yale, Göreme'de restore edilmiş bir peri bacasında sayısını kendisinin bile bilmediği kedileriyle yaşıyor ve Türkiye'nin Tillo, Tilmenhöyük, Sivrihisar, Yesemek, Kozan gibi bilinmedik köşelerini keşfedip okurlarıyla paylaşıyor. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-hakkinda-her-sey_79575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!