Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Halkı Kaybettiği Temiz Çevreyi Arıyor

İstanbul, artan nüfus ve düzensiz şehirleşme nedeniyle kaybettiği doğal çevresini arıyor.

Zamanstanbul, artan nüfus ve düzensiz şehirleşme nedeniyle kaybettiği doğal çevresini arıyor. Kırk yıl önce dünyanın yeşil bakımından ender şehirlerinden birisi olan İstanbul’da şimdilerde yeşili görmek için şehir dışına çıkmak gerekiyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü İstanbul’da düzenlenen etkinliklerle kutlanırken ‘Kirletilen şehir nasıl kurtulur?’ temaları işlendi. İstanbul Valiliği, Çevre Orman İl Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi tarafından Dünya Çevre Günü’nde “Çocuklar ve çevremiz ortak geleceğimiz” sloganıyla düzenlenen yürüyüşte çevreye duyarlılık çağrısı yapıldı. Şişli ve Beşiktaş’ta da çevre için yürüyüşler yapılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi de öğrencilere Boğaz turu yaptırdı.

Çevre Günü etkinliklerinin ilki Şişli’de evcil hayvanların da katıldığı yürüyüşle başladı. Şişli ile Maçka Demokrasi Parkı arasında dördüncüsü yapılan yürüyüş Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün “barış güvercini” uçurmasıyla başladı. Yürüyüşte vatandaşlara kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların yanı sıra at, eşek, deve ve inekler de eşlik etti. Sarıgül, kucağındaki kuzuyu göstererek, “Onların koltuk sevdası yok. Bireysel menfaat ve çıkar kavgaları yok. Tek istekleri doğada özgür ve mutlu olmak.” diye konuştu. Yürüyüş sırasında susayan hayvanlar için yürüyüş güzergahına su dolu leğenler konulması dikkati çekti.

Bir grup çevre dostu da Galatasaray Lisesi önünde toplanarak İstiklal Caddesi’nden Taksim Anıtı’na kadar yürüdü. Okul temsilcisi, sanatçı, sivil toplum üyeleri ile çevre gönüllülerinden oluşan kortej, çevreye karşı halkı duyarlı olmaya çağırdı. Taksim Meydanı’nda yapılan törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Gazi Kaya, yok olmaya yüz tutan çevrenin bütün dünyanın önde gelen sorunlarından birisi olduğuna dikkat çekti. İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise İstanbul’un 45-50 sene önce dünyanın önde gelen yeşil şehirlerinden birisi olduğunun altını çizdi. Birpınar, artan nüfus ve plansız şehirleşme nedeniyle İstanbul’da yeşilin aranır duruma geldiğini kaydetti. Beşiktaş’ta ise keşif dalışı yapan dalgıçlara Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da katıldı. Deniz temizleme gemisi ile Beşiktaş ile Ortaköy arasında bulunan sahil kesimi temizlendi. Ayrıca Çevre Günü sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere Boğaz turu düzenledi. Geziye katılanların çoğunluğunu belediye çocuk meclisi üyeleri oluşturdu.

Öte yandan Munzur Vadisi ve Çevresini Koruma Kurulu üyesi yaklaşık 150 kişi vadi çevresine yapılması planlanan barajları protesto etmek için İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi önünden Taksim Atatürk Anıtı’nda yürüdü.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-halki-kaybettigi-temiz-cevreyi-ariyor_27984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!