Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İstanbul İçin Ayrı Yönetim İstemek Vatana İhanettir'

TOKİ Başkanı Bayraktar, nüfus artışı nedeniyle İstanbul'a özel yönetim birimi oluşturulması önerisine karşı çıktı. Bayraktar, "Üniter sistemden fedakârlık hainliktir" dedi.

Sabah Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\57875.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul'da ayrı bir yönetim yapısını vatan hainliği olarak nitelendirdi. İstanbul'a iş, aş için gelinmesinin engellenmesini, gelebileceklerin de yetkinliği ve özelliği olan insanlar olması gerektiğini belirten Bayraktar, çarpık yapılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle de belde belediyelerinin kapatılması gerektiğini belirtti. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "nüfusunun çok artması nedeniyle İstanbul için özel yönetim birimi oluşturulması'' yönündeki önerilerin hatırlatılması üzerine, "bu görüşleri desteklemediğini'' belirtti. Devleti 'insan'a benzeten Bayraktar, şöyle konuştu: "İnsanla devletin farkı yok. Devletin de kalbi, gözü, eli var. İstanbul'da bir kalp, başka bir şehirde başka bir kalp, böyle bir şey olmaz. Ama (İstanbul çok büyük şehir) diyeceksiniz. O zaman İstanbul'a özgü bazı yasal düzenlemeler yapılabilir. Belediyelerin tek başına altından kalkamayacağı sorunlar için destek verilir. İstanbul'da yaşayanların durumunu rahatlatmak, herkesin İstanbul'a gelmesini önlemek için bazı yasal tedbirler alınabilir. İstanbul'a gelebilecek yetkinliği ve özelliği olan insan İstanbul'a gelsin. İnsanlar, iş, aş bulmak için İstanbul'a geliyor. Memleketinde iş bulamayan gelmesin. Onlara kendi yöresinde iş bulalım, fabrika yapalım, yerinde istihdam yaratalım. Ayrı bir yönetim biçimi, birimi kesinlikle yanlıştır; bu memlekete hainliktir. Bugün İstanbul'a verirsin, yarın memleketin başka yerinde istenir. Üniter sistemden fedakarlık yapmak hainliktir, olmaz öyle şey...''

'Devleti yıpratır'
"Yerinden yönetimin ayrı, federasyonun ayrı'' olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Yerel yönetimlerin yetkileri, kendi kendilerine yeterlilik sağlanacak şekilde artırılabilir. Devletin bütünlüğünü yıpratacak yetkiler, son derece sakıncalı. Belediyenin bir şekilde bütçe yapması, eleman alması, kendi başına buyruk imar planı yapması, son derece yanlıştır'' dedi.

TOKİ Başkanı Bayraktar, gecekondulaşmanın, kaçak yapılaşmanın en büyük sebebinin belde belediyeleri olduğunu, bu belediyelerin 'yapılaşmanın rejimini bozduğunu' belirterek, "Bence belde belediyeleri kapatılmalı'' dedi. Merkez belediyeler yapılaşmada 'düşük yoğunluk' rejimi izlerken bu belediyelere çok yakın yerlerde bulunan belde belediyelerinin, yüksek yoğunluklu yapılaşmaya izin verebildiğine işaret eden Bayraktar, bunun da çarpık kentleşmeye neden olduğunu belirtti. Bayraktar şunları söyledi: "Bir merkez belediyesi, yapılaşma rejimi oluşturmak istiyor. Diyelim Denizli, merkezde 1 yoğunluk istiyor, dibindeki bir belde belediyesi 3 yoğunluğa göre imar planı yapıyor. İstanbul'un bu hale gelmesinin en büyük nedeni belde belediyeleri. Ufak bir belde belediyesinin, koskoca İstanbul Belediyesi kadar yetkisi var. Bu yüzden İstanbul çığırından çıktı... Samsun, Trabzon, Denizli, Hatay da böyle."

'Belediyelerin dönüşüm yapacak dermanı yok ki'


Küçük belediyelerde 'şişkin kadrolar' olmasına karşın, imar konusunda çalışacak şehir plancısı, mimar, mühendis, haritacı bulunmadığına, ayrıca kaynak sıkıntısı olduğuna işaret eden Bayraktar, gecekondu dönüşüm projeleri uygularken çok zorlandıklarını vurguladı. Halen 140 belediye ile gecekondu dönüşüm projesi için protokol imzaladıklarını hatırlatan Bayraktar, "Belediyelerle çalışırken ana arterleri, su isale hattı ve yolları belediyelerin yapması lazım. Ama 'param yok' diyor. Bulduğu para ile ancak maaş veriyor veya bunu bile veremiyor. Bu belediyeler ile çok ciddi sıkıntıdayız. Gecekondu dönüşümleri yapacağız, ama onların dermanı yok'' dedi. Bayraktar, kamunun etkin ve verimli çalışması açısından Adalet Bakanlığı'nın bir çok ufak yerleşim yerindeki mahkemeleri kapatmasını örnek gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-icin-ayri-yonetim-istemek-vatana-ihanettir_57875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!