Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İstanbul için Önemli Risk’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın 3. köprünün Tarabya-Beykoz güzergâhında inşa edileceğini açıklamasına karşın İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü’nün projeyi onaylamadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
‘İstanbul için Önemli Risk’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın 3. köprünün Tarabya-Beykoz güzergâhında inşa edileceğini açıklamasına karşın İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü’nün projeyi onaylamadığı ortaya çıktı. Müdürlükçe hazırlanan 1/100 bin Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı Raporu’nda Boğaz’ın karayolu ile geçişinin kentin kuzeyinde yapılaşmaya neden olacağı uyarısında bulunularak “Karayolu ile sağlanmış bir Boğaz geçişinin İstanbul’un kentsel gelişimi açısından olumsuz sonuçları, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü geçişi sonrasında deneyimlenmiştir. İstanbul’un doğal eşikleri benzer bir süreci yaşayamayacak kadar hasar görmüştür” denildi.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce hazırlanan raporun “Ulaşım Kararlarını Plan Kararları İle Uyumlu Olarak Geliştirmek” başlıklı bölümünde ulaşım planının “araçların değil insanların ekonomik ve hızlı ulaşımını” sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulanarak “İstanbul genelinde demiryolu ve denizyolu ağırlıklı, toplu taşıma ağırlıklı bir ulaşım sisteminin kurulması gerekir. Kuzeye gelişimi tetikleyecek, kentin doğal-tarihi yapısını bozacak ve uzun dönemde ilave ulaşım sorunları oluşturacak ulaşım kararlarından kaçınılmalıdır. Son yıllarda birçok noktada kuzeye doğru bir yayılmanın başladığı görülmekte olup, bu durum İstanbul için önemli bir risk oluşturmaktadır” ifadesinde bulunuldu.

Elmalı ve Ömerli tehdit altında

Raporun “Karayolu Ulaşım Sistemi” başlıklı bölümünde ise 3. Köprü ile ilgili özetle şu çekinceler dile getirildi: “TEM Otoyolu boyunca kentin doğusu ile batısı arasında uzanan, ‘yağ lekesi’ şeklinde büyüyerek doğal yapıyı tahrip eden, niteliksiz bir yapı stoku oluşturan süreçlerin engellenmesi 1/100 bin ölçekli planda esas alınmıştır. Kentin kuzeye doğru büyümesi halinde çevresel sürdürülebilirlik tehlikeye girecek, organizmanın büyük zarar görmesine yol açacaktır. Su toplama havza alanlarının ve ormanların daha fazla yok olmasına neden olacak gelişmelerden kaçınılması gerekir.”

İstanbul’un içme suyu ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Ömerli Barajı ile kentin önemli havzalarından Elmalı Barajı, 3. köprü ve bağlantı yollarının inşası sonrası oluşacak kirlilik nedeniyle ciddi risk altında. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yapımı ardından Ömerli Havzası çevresinde bugün nüfusu 500 bini aşan Samandıra ve Sultanbeyli gibi çoğunluğu kaçak yapılardan oluşan yeni yerleşim bölgeleri, 3. köprünün geçeceği kentin kuzey bölgesine doğru yayılacak.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, TOKİ’nin güzergâh seçiminde etkili olduğunu ileri sürdü. Muhçu, “TOKİ ve diğer girişimciler Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece havzasının imara açılması için çalışma yürütüyor. 3. köprünün güzergâhı bu talepleri karşılayacak şekilde çizildi” dedi. 3. köprü projesinin 1/100 bin ölçekli planda yer almamasına karşın köprü için gerekli tüm altyapının plana işlendiğine de dikkat çeken Muhçu, özetle şunları dile getirdi: “1/100 binlik planda Silivri’ye yapılması planlanan havalimanı var. Sahilde bir liman inşası öngörülüyor. Çatalca bölgesinde yeni yerleşim alanları oluşturuldu. Köprünün Anadolu yakasındaki bölümünün Acaristanbul’un yakınından geçmesi de ilgi çekicidir. Bu güzergâh, bölgede yeni yapılaşmalara, izin verileceği, Acaristanbulun da yıkılmayacağı anlamına gelir.”

Doğa Derneği ve TEMA Vakfı’ndan yapılan ortak açıklamada ise 3. köprü projesine tepki gösterilerek “Bu tür yatırımlar yapılmadan önce ‘İstanbul’u daha ne kadar büyütmek istiyoruz’ sorusu yanıtlanmalıdır. Raylı sistemi ve deniz ulaşımını göz ardı eden bu proje üstün kamu yararına aykıdır” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-icin-onemli-risk_71654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!