Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Türkiye Konut Fiyat Endeksi...

İstanbul İkinci El Konut Fiyatı ve Kira Artışında Martta Lider

Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Mart ayı raporu yayınlandı. Buna göre ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerine göre İstanbul

yapi.com.tr / AA
İstanbul İkinci El Konut Fiyatı ve Kira Artışında Martta Lider

Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Mart ayı raporu yayınlandı. Buna göre; ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerine göre İstanbul mart ayında ikinci el konut satış fiyatı ve kira artışında lider il oldu.

Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,95; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8,66 oranında artış gerçekleşti.

İstanbul, geçen ay bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,18'lik değer artışıyla ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu.

Aynı dönem içinde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Adana'da yüzde 1,06, İzmir'de yüzde 0,85, Ankara'da yüzde 0,75, Antalya'da yüzde 0,49 ve Kocaeli'nde yüzde 0,33 oranında arttı. Söz konusu dönem içerisinde Bursa'da metrekare başına konut satış fiyatları değişmedi.

Mart ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il de yüzde 1,06 artışla İstanbul oldu.

Aynı dönem içinde, konut kira değerleri, İzmir'de yüzde 0,94, Antalya'da yüzde 0,92, Ankara'da yüzde 0,68, Adana yüzde 0,30, Bursa'da yüzde 0,22, oranında arttı. Kocaeli'nde ise değişmedi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Mart 2012 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 1,28 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,62 oranında yükseldi.

Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0,85, 2+1 daire tipinde yüzde 1,23, 3+1 daire tipinde yüzde 1,29 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 1,34 oranında arttı.

Mart ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 1,03, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 1,32, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,00, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 1,21, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 1,14 oranında arttı.

Konuyla ilgili açıklama yapan, GYODER Başkanı Işık Gökkaya, ''Yeni konut fiyat endeksi Mart 2012 verilerini incelediğimizde; yılın üçüncü ayında endekste gerçekleşen yüzde 1,28'lik artış oranının, yüzde 0,41 olan aylık enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşmiş olduğunu görmekteyiz. Geçtiğimiz dönemlerde maliyetlerde oluşan artışlar, 2012 yılı içerisinde fiyatlara yansımaya başlamıştır. Bu durum önümüzdeki dönemde yeni konutlarda enflasyonun üzerinde fiyat artışlarının devam edebileceğini göstermektedir'' görüşlerini ifade etti.

ETİKETLER: gayrimenkul kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ikinci-el-konut-fiyati-ve-kira-artisinda-martta-lider_91547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!