Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul ile Venedik ‘Kardeş Şehir’

Başkan Kadir Topbaş, 8 Haziran 2007 Cuma günü Venedik Belediye Başkanı Prof. Dr. Massimo Cacciari ile “Kardeş Şehir” protokolünün imza töreni için biraraya geldi.

ibb.gov.tr
İstanbul ile Venedik ‘Kardeş Şehir’

b>“Venedik Bienali” için İtalya’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Venedik’te çeşitli temaslarda bulundu. Başkan Kadir Topbaş, 8 Haziran 2007 Cuma günü Venedik Belediye Başkanı Prof. Dr. Massimo Cacciari ile “Kardeş Şehir” protokolünün imza töreni için biraraya geldi. Törende konuşan Kadir Topbaş, iki şehir arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek, farklı kültür miraslarına sahip halklar arasında bilgi ve deneyim alışverişi yaparak dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan protokole imza atmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Hedeflerinin Türkiye’yi Venedik Bienali’nin sürekli katılımcısı yapmak olduğunu ifade eden başkan Topbaş, “İmzalanan Kardeş Şehir Protokolü, iki şehir ve iki ülke arasındaki sanat ve kültür ilişkilerinin artmasına, sürekli katılımcı olmamıza çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Protokolle, özellikle kültür, sanat, kültürel mirasın korunması, turizmin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi yönünde karşılıklı çaba gösterilmesi kararı aldık. Taraflar olarak birbirimizi uluslararası forumlarda destekleme ve tüm uluslararası platformlarda işbirliği yapma yönünde iyi niyet belirttik. Bu protokol, gerek Venedik Bienali’ni, gerekse İstanbul Bienali’ni iki şehir için daha da anlamlı bir hale getirdi” diye konuştu.

Yüzyıllardır kültür ve sanatta insanlığın evrensel gelişimine önemli katkıda bulunan Venedik ile 1993 yılında da Kültürel İşbirliği Protokolü imzalanmıştı. İmzalanan “Kardeş Şehir Protokolü” ile kültür, sanat, kültür mirasının korunması, turizmin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi gibi konularda çaba gösterecek olan taraflar, ayrıca yerel yönetişim, kentsel planlama, toplu taşımacılık, sağlık, gençlik, spor, çevre koruma ve kalkınma alanlarında karşılıklı bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacaklar. Ticaret, yatırım, finans, kültür ve turizm alanlarında düzenlenecek fuar, sergi, festival gibi programlarla da birbirlerini tanıma fırsatı bulacak ve uluslararası platformlarda birbirlerini destekleyerek, işbirliği yapma konusunda çaba sarf edecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ile-venedik-kardes-sehir_54647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!