Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Kalkınma Ajansı Açıldı

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, ajansların asıl etkisinin 2011 yılında görüleceğini belirterek, ''2011'de en az 450 milyon lira bir kaynağı ajansların proje teklif çağrıları yoluyla kullandırmasını öngörüyoruz'' dedi. Yılmaz, Dünya Ticaret Merkezi'ndeki İstanbul Kalkınma Ajansı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'un ülkenin lokomotif

yapi.com.tr / AA
İstanbul Kalkınma Ajansı Açıldı

Foto: Fatma Metin (AA)

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, ajansların asıl etkisinin 2011 yılında görüleceğini belirterek, ''2011'de en az 450 milyon lira bir kaynağı ajansların proje teklif çağrıları yoluyla kullandırmasını öngörüyoruz'' dedi. Yılmaz, Dünya Ticaret Merkezi'ndeki İstanbul Kalkınma Ajansı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'un ülkenin lokomotif şehri olduğunu söyledi.
    
Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'un aynı zamanda bir dünya şehri olduğuna işaret eden Yılmaz, ''İstanbul tam anlamıyla bir varlık. Bu varlığı ne kadar iyi değerlendirebiliyoruz? Potansiyelini gerçekten hak ettiği ölçüde kullanabiliyor muyuz? İstanbul'a uygun bir vizyonumuz var mı? Bunlar önemli sorular... Kalkınma ajanslarını kurmamızın birinci sebebi bu...'' dedi. Kalkınma ajansının yönetiminde vali, büyükşehir belediye başkanı, ticaret ve sanayi odaları başkanları bulunduğunu anlatan Yılmaz, buranın İstanbul'un geleceğine ilişkin ortak aklın üretileceği bir platform olduğunu vurguladı.
    
''İlk teklif çağrısını bu yıl bitmeden gerçekleştireceğiz''
    
İstanbul Kalkınma Ajansı'nda uzman personel sayısının 20'ye çıktığını, bunu biraz daha artıracaklarını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
    
''Bunların işi İstanbul'un geleceğini düşünmek olacak. Yatırım Destek Ajansımızın yakın işbirliği içinde İstanbul'umuzu dünyaya tanıtacaklar. İstanbul'un potansiyelini hem yatırımcıya aktaracaklar hem de bürokratik işlemlerini kolaylaştıracaklar. Yatırımcıların daha rahat şekilde çalışmasına yardımcı olacaklar. Aynı zamanda bu arkadaşlar mali destekler sunacak. İstanbul'un ekonomik büyüklüğünü düşündüğümüzde ben doğrusu bu mali destekleri o derece anlamlı bulmuyorum. Kritik müdahaleler için kullanılacak kaynak diye bakıyorum. Kapasite artırımında kullanılacak, özel araştırmalarda kullanılacak bir fon olarak değerlendirmek gerekir.''
    
İlk teklif çağrısını da bu yıl bitmeden gerçekleştireceklerini bildiren Yılmaz, hibe niteliğinde destekler sunacaklarını belirtti.
    
''İstanbul'un sorunlarını sadece İstanbul'dan çözemeyiz''
    
''Kalkınma ajansının İstanbul'da ne işi var?'' diye düşünenler olabileceğine işaret eden Yılmaz, ''Fakat yeni bölgesel politika böyle çalışmıyor. Biz 26 ajans kurduk. Bunlar Türkiye'nin 81 ilini kapsıyor ve bütün bu bölgelerde rekabet gücünü artırmaya dönük çalışmalar yürütüyoruz. İstanbul'un da küresel rekabette konumlanması ve gelişmesi gerekiyor'' dedi. Yılmaz, İstanbul'un sorunlarının sadece İstanbul'dan da çözemeyeceklerini vurgulayarak, ''Türkiye'nin, Anadolu'nun özellikle yerinde bir takım problemlerini çözemezsek, bunlar hep İstanbul'a transfer olan sorunlar haline dönüşüyor. Bu anlamda İstanbul Kalkınma Ajansımız Anadolu'daki kalkınma ajanslarına da İstanbul'un bazı desteklerini, yönlendirmelerini aktarabilecek bir kanal olarak da değerlendirilmeli'' diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-kalkinma-ajansi-acildi_83062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!