Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“İstanbul Konut Piyasasındaki Hareketlilik Yerini Durağanlığa Bıraktı”

Hürriyet Emlak’ın ülke genelindeki verilerden oluşturduğu Eylül 2018 Emlak Endeksi Endeksi raporuna göre, Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış yüzde 10,62 olarak gerçekleşirken, kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına yüzde 7,26 oldu.

yapi.com.tr
“İstanbul Konut Piyasasındaki Hareketlilik Yerini Durağanlığa Bıraktı”

Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi* verilerine göre satılık konut fiyatlarında İstanbul genelinde son 6 ay ortalamasında herhangi bir artış gözlemlenmedi. Satılık konut fiyatları İzmir’de yüzde 4, Ankara’da ise yüzde 3 artış gösterdi.

Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış yüzde 10,62 olarak gerçekleşirken, kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına yüzde 7,26 oldu.  Öte yandan Türkiye genelinde satılıklarda metrekare ortalama fiyatı 2,083 TL olarak hesaplanırken kiralıklarda ise metrekare ortalaması 9 TL’ye ulaştı. Ülke genelinde konutların amortisman süresi ise ortalama 21 yıl olarak hesaplandı.

Nisan ayından bu yana satılık konut fiyatı en çok artan şehir yüzde 14 ile Amasya oldu. Bu ilimizi Mardin, Uşak ve Kütahya takip etti. Fiyatların en çok düştüğü iller ise yüzde 9 düşüşle Artvin ve yüzde 8 düşüşle Rize oldu. Bu illerimizi Giresun, Kırşehir ve Bilecik takip etti.

İstanbul’da Satılık Konut Fiyatları
Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, İstanbul konut piyasasındaki hareketlilik yerini durağanlığa bıraktı. Geçtiğimiz ay yayınlanan Hürriyet Emlak Ağustos 2018 verilerine göre %10’luk artış gösteren İstanbul konut fiyatları önceki aylara göre düşüş eğiliminde olduğunu göstermiş, İstanbul’da satılık konut fiyatları en çok Ocak-Haziran 2018 arasında gösterdiği yüzde 12’lik artışla dikkat çekmişti.

Türkiye Genelinde Satılık Konut Fiyatı En Çok Artan 5 İl

5 Büyük İlde Satılık Konut Değişim Oranları

5 Büyük İlde Kiralık Konut Değişim Oranları

İstanbul’da İlçelere Göre Fiyatlar
İstanbul konut piyasasındaki hareketlilik yerini durağanlığa bıraktı. Buna karşın Çatalca satılık konut fiyatlarında yaşanan yüzde 17’lik artış ile İstanbul’un genel eğilimine karşıt bir duruş sergiledi. Satılık konut fiyatlarındaki durgun görünüm kiralık konut fiyatlarına da yansıdı, İstanbul genelinde kiralık konut fiyatları yüzde 3 oranında azaldı.

İstanbul’da satılık konut metrekare ortalama fiyatı Nisan 2018’de ortalama 4.513 TL iken, Eylül 2018’de 4.502 TL oldu. 6 aylık ortalama satış fiyatı ise metrekare başına 4.715 TL olarak hesaplandı. Şile yüzde 18’lik yükselişle kiralık konutlar arasında en çok yükselişe geçen ilçe oldu. Eylül ayında İstanbul genelinde amortisman süresinin yaklaşık 22 yıl seviyesinde seyrettiği görüldü.

Ankara’da Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları Yükseldi
Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, Ankara’da satılık konut fiyatları son 6 ayda yüzde 3 artarak Eylül ayında 1.856 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Ankara’da Nisan-Eylül ayları arası altı aylık ortalama fiyat ise metrekare başına 1.819 TL oldu.

Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi’ne göre Ankara’daki kiralık konut fiyatları yüzde 4’lük artış gösterdi. Eylül 2018 itibariyle Ankara genelinde kiralık konutların 6 aylık ortalama metrekare fiyatının 9,20 TL olduğu görüldü. Ankara genelinde amortisman süresi 18 yıl civarında gerçekleşti.

İzmir Konut Piyasasında Hareketlilik
İstanbul’un aksine İzmir’de satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki yükseliş grafiği Eylül ayında da devam etti. İzmir genelinde satılık konut fiyatlarındaki artış son 6 aylık dönemde ortalama yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti ve Eylül itibariyle 3.199 TL/metrekare fiyata ulaştı.

Eylül ayında İzmir genelinde satılık konut fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 14 ile Güzelbahçe olurken, Güzelbahçe’yi yüzde 13 artış ile Dikili izledi. Aliağa, Balçova ve Tire’de ise fiyatlar düşüş gösterdi. İzmir genelinde amortisman süresi geçtiğimiz ay gibi 21 yıl olarak hesaplanmaya devam etti. İzmir’de kiralık konutlarda 6 aylık ortalama metrekare fiyatı 13,40 TL olarak hesaplandı.

Bursa’da Gayrimenkul Piyasası Hareketliliğini Koruyor
Ağustos ayında hareketlenen Bursa konut piyasası, Eylül ayında da bu hareketine devam etti. Satılık konut fiyatlarının yüzde 2, kiralık konut fiyatlarının ise yüzde 3 oranında arttığı Bursa’da amortisman süreleri 19 yıldan 20 yıla yükseldi. Bursa’daki kiralık konutlarda en çok yükseliş gösteren ilçeler Kestel ve Yıldırım (%12) oldu. İnegöl’de ise kiralar yüzde 2 oranında inişe geçti. İl genelinde kiralık konutlarda 6 aylık ortalama metrekare fiyatı 10,10 TL olarak gerçekleşti.

Antalya’da Kiralık Konut Fiyatlarında Artış Var
Antalya’da ise son 6 ayda satılık konutlarda fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 13 ile Aksu ve yüzde 8 ile Korkuteli oldu. Kiralık fiyatlarının yüzde 3 oranında yükseldiği görülen Antalya’da kiralık konutlarda 6 aylık ortalama metrekare fiyatı 10,40 TL olarak hesaplandı. Antalya’nın ortalama amortisman süresi ise 20 yıl olarak ölçümlendi.

* Hürriyet Emlak Eylül 2018 Emlak Endeksi, Hürriyet Emlak ilanları üzerinden oluşturulmuştur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-konut-piyasasindaki-hareketlilik-yerini-duraganliga-birakti_168038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!