Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Kurutuyor

ÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Asaf Ertan, Istıranca ormanlarını besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezerv Deresi’nin sularının, doğal ortamından alınarak İstanbul’a getirilmesine tepki gösterdi. Ertan, kendi kaynaklarını tüketen İstanbul’un çevre illerin kaynaklarına el atmasını eleştirdi.

Cumhuriyet GazetesiÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Asaf Ertan, Istıranca ormanlarını besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezerv Deresi’nin sularının, doğal ortamından alınarak İstanbul’a getirilmesine tepki gösterdi. Ertan, kendi kaynaklarını tüketen İstanbul’un çevre illerin kaynaklarına el atmasını eleştirdi.

İstanbul’un yıllardır çevreye duyarsız ellerde yanlış yönetildiğini belirten Ertan, kentin 15 milyonluk nüfusuyla kendi yükünü taşıyamaz hale geldiğini vurguladı. Ertan, 2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle ve 2008 yılındaki yağışların İstanbul’un su ihtiyacına yeterli cevabı veremediği gerekçesiyle İSKİ’nin geçici önlemlerle su sorununu halletmeye çalıştığını ifade ederek “İSKİ’nin uyguladığı politikaları doğru bulmuyorum. Yetkilileri ve duyarlı çevrecileri geç olmadan önlem almaya davet ediyorum” dedi.

Barajlar boşalıyor

Asaf Ertan, İstanbul’da halkı su tasarrufuna yönlendirilmek için kampanyalar başlatan İSKİ’nin, yeni yapılan konutlarda gölet büyüklüğündeki havuzlara, parklara fazla su tüketen fidanlar dikilmesine, otoparklarda araba yıkanmasına ve bunun gibi su israfı yapılan pek çok alanda tedbir almadığına dikkat çekti. Ertan, İSKİ’nin yaptığı çalışmanın sonucunda, Türkiye’nin Kuzeybatı Trakya bölümünün, Istıranca sularının doğanın dengesi dışında yönlendirilmesiyle büyük ve kalıcı olarak değişeceğini, bölgedeki ekosistem, ormancılık, balıkçılık gibi önemli alanların da hasar göreceğini kaydetti.

İSKİ’nin ölçümlerine göre kentteki barajların 17 Mayıs 2007’de yüzde 40.31 olan doluluk oranı dün yüzde 36.11 olarak ölçüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-kurutuyor_62163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!