Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Metrosu’nun Köprüsü, Fiyat Engeline Takıldı

İstanbul Metrosu’nun Taksim-Yenikapı hattında Unkapanı geçişini sağlayacak köprü projesini yapması için teklif götürülen İspanyol mimar Santiago Ca

NTV-MSNBCb>İstanbul Metrosu’nun Taksim-Yenikapı hattında Unkapanı geçişini sağlayacak köprü projesini yapması için teklif götürülen İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın talep ettiği fiyat yüksek bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna, mimar Calatrava’nın 60 milyon dolarlık köprü maliyetinin yüzde 13’ünü istediğini ve bunun da yaklaşık 8 milyon dolar tuttuğunu belirtti. Gürtuna, şunları söyledi: “Fiyat biraz fazla. Biz kendisine bunu ifade ettik. Görüşmelerimiz sürüyor. Eğer para üzerinde fazla ısrar etmez, sanatsal prestijini öne çıkarmak isterse bu iş olur. Biz işin o yönü üzerinde duruyoruz. Kısa bir sürede karar vereceğiz. Zaten İTÜ’nün koordinasyonunda bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Calatrava, prestijli bir mimar. Ben İspanya’da onun bizzat yaptıklarını, yeni projelendirdiklerini de gördüm. Onun kabiliyeti noktasında kimsenin diyeceği bir husus yok. O çerçevede biz, ondan vazgeçmiş değiliz, ama ekonomik şartların makul bir çerçeveye çekilmesini arzu ediyoruz.”

Bu tür projelerde ya para kazanma ya da prestij elde etme hedefinin bulunduğunu vurgulayan Gürtuna, şunları kaydetti:
“İstanbul çok farklı bir şehir. Leonardo Da Vinci buraya köprü yapmak istemiş. Avrupa açısından tarihi geçmişi var. İkincisi; burası, Mimar Sinan gibi bir dahinin, dünyanın en güzel eserlerini verdiği bir yer. Ayrıca İstanbul’un bizzat kendisi bir prestij şehri. Dolayısıyla Calatrava, böylesi bir şehirde bir eserinin olmasını isteyebilir. Onun geldiği noktada önemli bir şey ifade edecektir. Bu noktada anlaşabileceğimizi ümit ediyorum.”

TRANSPARAN KÖPRÜ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Unkapanı geçişi için hazırladığı köprü projesine Anıtlar Kurulu’nun “İstanbul siluetine uygun olmadığı” gerekçesiyle onay verilmemesi üzerine, “devrin Mimar Sinan”ı olarak tanımlanan Calatrava’ya yeni bir köprü projesi yapması için teklif götürmüştü.

Teklif çerçevesinde İstanbul’a gelerek köprünün yapılacağı yerde incelemelerde bulunan Calatrava, transparan (şeffaf), çok modern, çevreye saygılı, şehrin ufuk çizgisini tamamlayan ve 21. yüzyılın özelliklerini taşıyan bir anıt eser yapmak istediğini söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-metrosunun-koprusu-fiyat-engeline-takildi_940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!