Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Modern 'Pompidou' İşbirliğini Sevdi

İstanbul Modern’in eğitim sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla Paris Georges Pompidou Merkezi ile üç yıldır sürdürdüğü 'Genç İstanbul Modern' başlıklı eğitim programı dizisi, 'Site' sergisi için düzenlenen basın toplantısı sırasında İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve Georges Pompidou Merkezi Başkanı Alain Seban arasında

yapi.com.tr
İstanbul Modern 'Pompidou' İşbirliğini Sevdi

İstanbul Modern’in eğitim sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla Paris Georges Pompidou Merkezi ile üç yıldır sürdürdüğü 'Genç İstanbul Modern' başlıklı eğitim programı dizisi, 'Site' sergisi için düzenlenen basın toplantısı sırasında İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve Georges Pompidou Merkezi Başkanı Alain Seban arasında imzalanan bir protokol ile üç yıl daha uzatıldı. İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi ve Georges Pompidou Merkezi Gençlik Atölyesi ile ortaklaşa hazırlanan 'Genç İstanbul Modern' başlıklı eğitim programı dizisi 2012 yılına dek yeni projelerle sürecek. İmza törenine İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Georges Pompidou Merkezi Başkanı Alain Seban, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen katıldılar.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Georges Pompidou Merkezi ile işbirliğiyle gerçekleşen bu eğitim dizisinin her iki kurum için de verimli ve başarılı sonuçlar doğurması sonucunda ortaklığın üç yıl daha uzatıldığını belirterek, “Böylelikle, Georges Pompidou Merkezi’nin dünyada ilk kez eğitim konusunda bir müze ile uzun süreli olarak yaptığı bu işbirliği,  2012 yılına dek yaratıcı ve yenilikçi projelerle sürecek. Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bu eğitim programında, sanat eğitimi konusunda 32 yıllık birikime sahip olan Georges Pompidou Merkezi ile bilgi ve deneyimleri paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ” dedi.

Georges Pompidou Merkezi Başkanı Alain Seban ise, iki kurum arasında başlatılan ve sürekliliği sağlanan bu işbirliğinin, Türkiye ve Fransa arasındaki kültürel alışveriş açısından büyük önem taşıdığını söyledi:

“Bu atölye çalışmalarıyla projelerin arka planını verebilmek, sanatı bir bütün olarak yeni kuşaklara öğretebilmek ve toplumların gelişmesi için önem taşıyan bir platform oluşturduğumuzu düşünüyoruz. İstanbul’da bu anlamda paylaştığımız dostluk platformunu, öncelikle Sayın Oya Eczacıbaşı’nın başarısı olarak görüyorum. Girişimciliği, heyecanı ve bu işbirliğinin kurulmasında göstermiş olduğu çabası için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Büyük gurur ve memnuniyet duyuyoruz. Bizim için İstanbul Modern ile işbirliği yapmak gerçekten bir ayrıcalıktır.”

İmza töreninde hazır bulunan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie de, Georges Pompidou Merkezi ile İstanbul Modern arasındaki anlaşmanın yenilenmesinden büyük sevinç duyduğuna değinerek, “Ülkelerimizin en prestijli mekânlarından olan iki büyük kurum arasında imzalanan bu özgün konvansiyon sayesinde, üç yıldan bu yana güçlendirilmiş, imtiyazlı bağlar kurduk ve bu bağları bugün de devam ettiriyoruz” görüşünü dile getirdi.

 “Genç İstanbul Modern”

“Genç İstanbul Modern” başlıklı eğitim programı dizisinde, 2007 Mayıs ayından başlayarak, yılda iki kez 2,5 aylık sürelerde 6-16 yaş grubuna yönelik olarak uygulamalı sergiler ve atölyeler düzenleniyor. Çocuk ve gençler, Genç İstanbul Modern’in etkinlikleriyle sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini keşfediyor, interaktif oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor. Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bu eğitim programında, sanat eğitimi konusunda 32 yıllık birikime sahip olan Georges Pompidou Merkezi, İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi ile bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

Bugüne dek beş etkinlik gerçekleştiren Genç İstanbul Modern’de, genç ziyaretçiler ve aileleri, Brancusi, Miquel Navarro, Claude Courtcuisse, Matisse, Picasso gibi modern sanatın en önemli isimlerinin dünyalarını ve sanatlarını yaratıcı öğrenme yöntemleri yoluyla interaktif olarak keşfetme olanağı buldu. Altıncı etkinlikte ise, “Site” sergisi ile birlikte Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi’nin düzenlediği “Site Atölyeleri”, İstanbul Modern’den sonra Georges Pompidou Merkezi’nde 17 Şubat-21 Haziran 2010 tarihleri arasında yer alacak olan Sarkis sergisi süresince de uygulanacak.

Genç İstanbul Modern’in Georges Pompidou Merkezi Gençlik Programları Servisi ile   gerçekleştirdiği yeni etkinlikler, çocuklar ve aileleri için yaratıcı oyunlar, sanat ile teknolojiyi buluşturan uygulamalar, animasyon, performans, doğaçlama gösterileri içeren bir atölye-sergi etkinliği, gelecekteki gündelik yaşamı konu alan yaratıcı atölye çalışması ve Alexander Calder Atölyesi ile sürecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-modern-pompidou-isbirligini-sevdi_72559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!