Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Modern’e Bir Ödül de Avrupa Müzeler Forumu'ndan

Avrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni “Yenilikçi olma başarısından dolayı” özel ödüle layık gördü. Bu yıl Türkiye’de ilk kez Bursa’da düzenlenen 32. Avrupa Müze Forumu (EMF) kapsamında yapılan değerlendirmede, İstanbul Modern Sanat Müzesi, “Müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açışı ve ziyaretçilerine

yapi.com.tr
İstanbul Modern’e Bir Ödül de Avrupa Müzeler Forumu'ndan

Avrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni “Yenilikçi olma başarısından dolayı” özel ödüle layık gördü. Bu yıl Türkiye’de ilk kez Bursa’da düzenlenen 32. Avrupa Müze Forumu (EMF) kapsamında yapılan değerlendirmede, İstanbul Modern Sanat Müzesi, “Müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açışı ve ziyaretçilerine verdiği önem nedeniyle” “Özel Ödül” kazandı. Bu özel ödülle birlikte, İstanbul Modern’in ileri müzecilik uygulamaları nedeniyle Avrupa’nın çağdaş müzeciliğinde öncü kurumların arasında yer aldığı vurgulandı.

İstanbul Modern’e bu özel ödülün,  koleksiyonunda Türk sanatıyla uluslararası çağdaş sanat arasında oluşturduğu denge ve çocuklar ile gençlere sağlanan eğitim, ziyaretçilerine sunduğu mükemmel olanaklarla müze gezme alışkanlığı olmayan bir ülkede çok iyi bir örnek oluşturması nedeniyle ve benzeri olmayan bir kurum olarak ülkesinde modern sanatın öncüsü olduğu için verildiği belirtildi. EMF (Avrupa Müzeler Forumu) Başkanı Stephen Harrison, İstanbul Modern’in kazandığı bu ödülle, “Avrupa’nın çağdaş müzecilikte en seçkin kurumları arasına girdiğini” söyledi.9 Mayıs’ta Bursa’da gerçekleştirilen ve 26 Avrupa ülkesinden 200 kurum temsilcisinin katıldığı Ödül Töreni’nde bu yıl “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü”nü (EMYA) Avusturya Salzburg Müzesi aldı. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin ödülünü ise İstanbul Modern Sanat Müzesi Genel Müdürü Güniz Atis Azrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz’dan aldı

Avrupa’nın tüm müzelerine açık olan yarışmada ilk aşamada yapılan değerlendirmede belirlenen 52 adaydan 30’u sunum yaparak çalışmalarını tanıttı ve  iki gün süren mülakatların ardından ödüller belirlendi. Son yıllarda değişen ölçütlerine göre değerlendirme, müzelerin multimedya,  interaktif yapısına, sergilerine, web sitesine  ve potansiyel ziyaretçilerine yönelik olarak yapılıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin yanı sıra İspanya’dan Valencia Almonia Arkeoloji Müzesi ve İsviçre’den Speicher Hayat Hikayeleri Müzesi  de özel ödül aldı.Teknik ve endüstriyel açıdan değerlendirmeye alınan müzeler arasında Norveç’ten Jaeren Bölge Müzesi, “Micheletti Ödülü”nü alırken, Avrupa Konseyi Ödülü Hollanda’dan Middleburg’dan Zeeuws Müzesi’ne verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-moderne-bir-odul-de-avrupa-muzeler-forumundan_68883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!