Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Otogarı 16 Yıldır Kaçak

290 bin metrekare kullanım alanı bulunan İstanbul Büyük Otogarı’nın 16 yıldır kaçak olduğu, binlerce işyerinin de pazarlama şirketleri aracılığıyla yurttaşlara “hayali bir şekilde” satıldığı iddia edildi. Büyük rant gruplarının arkasında bazı siyasilerin bulunduğu da öne sürüldü.

Cumhuriyet Gazetesi
1 İstanbul Otogarı 16 Yıldır Kaçak

İstanbul Büyük Otogarı’nın 16 yıldır kaçak işletildiği, binlerce işyerinin de “hayali bir şekilde” pazarlama şirketleri aracılığıyla yurttaşlara satılarak dolandırıcılık yapıldığı iddia edildi. İstanbul Büyük Otogarı Esnaflar Derneği Başkanı Şahap Önal, otogarda ikinci bir “Susurluk” skandalının yaşandığını savunarak, otogarda oluşturulan büyük rant gruplarının arkasında bazı siyasi parti yetkililerinin bulunduğunu iddia etti.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın 1987’de temelini attığı, 1994’te ise yine dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Recep Tayyip Erdoğan’ın imar ruhsatı olmamasına karşın açılışını yaptığı “Esenler Otogarı” yla ilgili binlerce esnaf mağdur ve kullanılmayan yüzlerce işyeri de atıl durumda. Milyonlarca liralık para dolaşımı olan otogarın, “komple kaçak” durumda olduğunu vurgulayan Dernek Başkanı Şahap Önal, 290 bin metrekare kullanım alanı bulunan otogarın kaçak olmasının İstanbul’a yakışmadığını söyledi. Önal, inşaat projesi dahi onaylanmamış otogarın yıllardır atıl durumda bulunan alt katındaki yüzlerce dükkânın da kimsesizlerin, madde bağımlılarının ve hırsızların meskeni haline geldiğini kaydetti.

Önal, yapılan suç duyurularına karşın, bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığını ifade ederek devam etti:

“Pazarlama şirketleri, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak ayıplı mal satışı yaptı. Otogar 16 yıldır kaçak olarak işletiliyor. İskânı olmadığı halde günde yaklaşık 200 ile 400 bin lira arasında değişen oranda bir gelir elde edilmektedir. Bu gelir otobüs firmaları içerisinde kurulan bir şirket tarafından paylaşılıyor. Nitelikli bir dolandırıcılıkla karşı karşıyayız. Tüm başvurularımız sonuçsuz kaldı. İBB’nin müfettişlerinin raporlarıyla da otogarın resmi ve onaylı hiçbir belgesinin olmadığı, belgelenmiştir.”

Otogarın ruhsatı yok

Otogarla ilgili bugüne dek çok sayıda dava açtıklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydeden Şahap Önal, özetle şunları kaydetti:

“Otogarda çözümü engelleyenlerin üzerine gidilmeli, bunlar araştırılmalı ve soruşturulmalı. Seçim döneminde sorunlarımızı yerinde görerek söz veren siyasilerimizden de bu konuda destek bekliyoruz. İmar planında otogar ‘gecekondu’ olarak görünüyor. Çünkü ruhsatı yok, imarı yok, inşaat projesi onaylı değil. Geçici temel atma ruhsatı verilmiş. Sorumluların kimler olduğu herkesçe biliniyor. Esnaf perişan, mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz. Firma sahipleri perişan, İstanbul halkı perişan. Bu paralar kimin cebine gidiyor? Bu rantın içinde kimler yer alıyor. Tüm bunların ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Otogarı satın almak isteyenler var. Esnafın mağduriyetini giderdikten sonra alabilirler.”

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-otogari-16-yildir-kacak_88177.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yıllardır İstanbul halkına korku salan binlerce işyerleri sahibini mağdur edenleri görmemezlikten gelen İST İBB Başkanlığını göreve çağırıyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!