Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Otogarı Depreme Dayanıklı mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, meclis üyeleri Kemal Çiloğlu, Gökhan Zeybek, Bülent Soylan ve Serdar Bayraktar tarafından verilen yazılı soru önergesinde, 25 yıl işletme hakkıyla (2019'a kadar) yap-işlet-devret modeliyle 242 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 290 bin metrekare inşaat alanı bulunan Büyük İstanbul Otogarı'ndan günlük

ntvmsnbc
İstanbul Otogarı Depreme Dayanıklı mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, meclis üyeleri Kemal Çiloğlu, Gökhan Zeybek, Bülent Soylan ve Serdar Bayraktar tarafından verilen yazılı soru önergesinde, 25 yıl işletme hakkıyla (2019'a kadar) yap-işlet-devret modeliyle 242 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 290 bin metrekare inşaat alanı bulunan Büyük İstanbul Otogarı'ndan günlük ortalama bin 750 otobüsün, 20 bin otomobilin giriş çıkış yaptığı ve bu yapıyla ilgili çok sayıda şikayetin yapıldığı belirtildi.

Bu kompleksin imar planlarındaki durumu ile mevcut durumunun planlara uygunluğu konusunda kuşkular bulunduğuna işaret edilen önergede, ana yapının dere yatağı üzerinde olması ve önceki deprem yönetmeliği kısıtlarıyla inşa edilmiş olduğundan, yapının depreme dayanıklılığına ilişkin kaygılar bulunduğu vurgulandı.

Önergede, şunlar kaydedildi:

"Burada bulunan birçok iş yeri işletilmemektedir. Yapının büyük bölümü bakımsız ve temiz değildir. İnşa aşamasında satışı yapılan bölümlerin bir bölümünde eksiklikler kalmıştır. İş yerlerinde fiziki eksikliklerin neden olduğu ruhsat problemleri yaşanmaktadır. Kompleksin bazı bölümlerinde kaçak yapılaşmalar vardır. Eksik, yanlış yapılaşma ve uygulamalar nedeniyle ağır hak kayıpları söz konusudur. İşletmenin denetlenmesinde yetersizlikler mevcuttur. Güvenlik açısından riskli bir bölge haline gelmiştir. Araç trafiği ve park alanları konusunda ek düzenleme ve çalışmalara da ihtiyaç vardır. Komplekste halen kuyu suyu kullanılmaktadır. Otogar işletim sistemi itibarıyla düşük kapasite ile kullanılabilmektedir."

Önergede, sayılan şikayet ve endişeler konusunda bir araştırma yapılarak, bilgi verilmesi istendi. Önerge, oy birliğiyle başkanlık makamına havale edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-otogari-depreme-dayanikli-mi_74284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!